Partnerzy portalu

90 mln na skutki powodzi na Dolnym Śląsku

  • PAP
  • 16 marca 2012 - 16:04
Na niemal 90 mln zł opiewają promesy przyznane przez ministra spraw wewnętrznych dolnośląskim samorządom na usuwanie skutków powodzi. W piątek promesy odebrali przedstawiciele 11 powiatów i 56 gmin w regionie.
Jak powiedział w rozmowie z dziennikarzami wojewoda dolnośląski Aleksander Marek Skorupa, szkody jakie wyrządziła powódź, która nawiedziła region w 2010 r., zostały wycenione na ponad 500 mln zł.

Czytaj też: Budują wał przeciwpowodziowy we Wrocławiu

- Pomoc rządowa, bez uwzględnienia funduszu solidarności, wyniosła na przestrzeni dwóch lat 320 mln zł - powiedział wojewoda.

Dodał, że samorządy wykorzystały przyznane środki w 98 procentach.

- W tym roku kończy się pomoc dla gmin powiatu kłodzkiego, które ucierpiały w powodzi w 2009 r., zaś w przyszłym roku zakończy się pomoc dla gmin, które doznały szkód w 2010 r. - mówił wojewoda.

W piątek przyznano promesy na łączna kwotę 90 mln zł 11 powiatom i 56 gminom na Dolnym Śląsku (zabierz głos/oceń marszałka). Najwyższe wsparcie otrzymała Bogatynia, która w lecie 2010 r. została zalana przez rzekę Miedziankę.

- Dziś otrzymaliśmy 8,5 mln zł. Pieniądze zostaną przekazane przede wszystkim na odbudowę infrastruktury drogowej, która nie zmieściła się w poprzednich zadaniach. W poprzednim roku udało się nam odbudować główne arterie drogowe wzdłuż rzeki Miedzianka. Teraz odbudujemy 11 mniejszych ulic przylegających do tych arterii - powiedział burmistrz Bogatyni Andrzej Grzmielewicz.

Bogatynia dotychczas otrzymała wsparcie w wysokości około 43 mln zł na odbudowę infrastruktury oraz ponad 30 mln zł w formie zasiłków celowych dla mieszkańców na remonty i odbudowę zniszczonych domów.

- Udało nam się do tej pory odbudować od podstaw m.in. 11 mostów, a cztery kolejne zostały wyremontowane - powiedział Grzmielewicz.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!