Partner portalu

Będzie autopoprawka do projektu mazowieckiego budżetu

  • PAP
  • 15 listopada 2014 - 12:00
Zarząd woj. mazowieckiego zamierza złożyć autopoprawkę do projekt budżetu na 2015 r., w której uwzględnione zostanie mniejsze obciążenie janosikowym w przyszłym roku - poinformowała rzeczniczka Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego Marta Milewska.

Według starego systemu województwo Mazowieckie miało zapłacić w przyszłym roku ok. 500 mln zł janosikowego. W październiku resort finansów przesłał do samorządów wytyczne, zgodnie z którymi wpłata Mazowsza w 2015 roku miała wynieść 372 mln zł.

Następnie w efekcie nowelizacji ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego - którą podpisał prezydent Bronisław Komorowski - danina ta obniżona została jeszcze o ok. 100 mln zł. W związku z tym, województwo będzie musiało w przyszłym roku zapłacić 271 mln zł janosikowego, czyli o ponad 200 mln zł mniej w stosunku do pierwotnego założenia, które wynikało jeszcze starego systemu.

Rzeczniczka Urzędu Marszałkowskiego wyjaśniła, że przyjęty przez zarząd obecny projekt budżetu na 2015 r., bazuje na wytycznych MF z października br. Czyli zakłada on, że województwo miałoby zapłacić 372 mln zł i stąd konieczna jest autopoprawka.

Milewska pytana kiedy można się jej spodziewać powiedziała, że zarząd województwa czeka obecnie na nowe wytyczne resortu finansów dot. wysokości janosikowego, które w przyszłym roku województwo będzie musiało zapłacić. "Kiedy dostaniemy taką informację będzie to punktem wyjścia do przygotowania autopoprawki" - wyjaśniła. Dodała, że wtedy też zarząd podejmie decyzję np. na jakie inwestycje przeznaczone zostaną pieniądze, które pozostaną w budżecie województwa dzięki mniejszemu janosikowemu.

Czytaj też:  Janosikowe łagodniejsze dla Mazowsza

Zgodnie z obecnym projektem budżetu, w 2015 roku dochody województwa mazowieckiego planowane są w wysokości ponad 2,5 mld zł, a wydatki na poziomie blisko 2,47 mld zł. Mazowsze chce z podatków dochodowych uzyskać w przyszłym roku 1,48 mld zł, z czego dochód z PIT ma wynieść 262 mln zł, a z CIT 1,22 mld zł. Ma być to odpowiednio o 7,78 i 3,23 proc. więcej w stosunku do 2014 r.

Największą pozycją w dochodach województwa mają stanowić dochody własne samorządu, które mają wynieść ponad 1,63 mld zł (ponad 65 proc.). Dużą pozycją są też płatności z UE, dotacje celowe z budżetu państwa czy na programy operacyjne, które mają wynieść ponad 770 mln zł (ponad 30 proc.). Najmniejszą pozycją, bo stanowiącą ponad 3 proc., ma być subwencja ogólna z budżetu państwa w wysokości 94 mln zł.

Jak czytamy w projekcie budżetu, w 2015 roku województwo ma najwięcej wydać na transport i łączność, bo ponad 897 mln zł. Przykładowo ponad 422 mln zł ma zostać przeznaczone na inwestycje kolejowe i drogowe (m.in. budowa odcinka linii kolejowej od stacji Modlin do lotniska w Modlinie, budowa mostu na Wiśle w Kamieniu). Kwotą ponad 255 mln zł mają zostać dofinansowane Koleje Mazowieckie. Wydatki oświatowe mają wynieść 113 mln zł.

Radni sejmiku województwa mazowieckiego, w związku z końcem obecnej kadencji, który przypada 21 listopada przyjęli nowy harmonogram prac nad uchwalaniem budżetu na 2015 r. Zarząd województwa przyjął projekt budżetu 12 listopada. Już w sejmiku kolejnej kadencji, do 15 grudnia br. musi się odbyć pierwsze czytanie, następnie projekt wraz z poprawkami zostanie złożony do oceny komisji sejmikowych. Jako ostateczny termin przyjęcia budżetu wyznaczono 31 stycznia 2015 r.

Janosikowe to system subwencji, który polega na przekazywaniu przez bogatsze samorządy części dochodów na rzecz biedniejszych. W marcu Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepisy o janosikowym dot. województw są niezgodne z konstytucją, gdyż nie gwarantują województwu zachowania istotnej części dochodów na realizację własnych zadań. Zgodnie z wyrokiem przestaną one jednak obowiązywać dopiero po 18 miesiącach od ogłoszenia orzeczenia.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!