Partner portalu

Będzie nowa ustawa o pieczy zastępczej? Ministerstwo chce zmian

• Ministerstwo rodziny analizuje problemy związane m.in. z nowymi zasadami wspólnej obsługi placówek instytucjonalnej pieczy zastępczej.
• Nie wykluczone, że będą zmiany legislacyjne w tym zakresie.

W czwartek (17 marca) posłanki PiS Joanna Borowiak, Lidia Burzyńska i Marzena Machałek pytały resort rodziny, pracy i polityki społecznej o wprowadzone pod koniec poprzedniej kadencji Sejmu zmiany w ustawie o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej. Zdaniem posłanek zmiany te "zamiast przynieść korzyść, są bezzasadne, wprowadzają chaos organizacyjny, a nawet są niekorzystne z ekonomicznego punktu widzenia".

Wiceminister Marcin Zieleniecki wyjaśniał, że wprowadzono wówczas m.in. zmiany umożliwiające łączenie jednostek organizacyjnych systemu wspierania rodziny i pieczy zastępczej oraz jednostek organizacyjnych pomocy społecznej.

Czytaj też: Piecza zastępcza pod lupą NIK

"Są to rozwiązania kontrowersyjne, dlatego że one zakładają łączenie jednostek, które są adresowane do różnych klientów, do różnych osób; one prowadzą różne formy działalności. Z tego punktu widzenia (...) w pewnym sensie wykluczamy tutaj element specjalizacji poprzez łączenie jednostek o różnym profilu działalności" - ocenił Zieleniecki.

Zmiany dotyczą także funkcjonowania centrów administracyjnych do obsługi placówek opiekuńczo-wychowawczych utworzonych przez powiaty oraz centrów administracyjnych do obsługi placówek wsparcia dziennego utworzonych przez gminy lub powiaty. Zgodnie z nowelą centra do obsługi placówek opiekuńczo-wychowawczych będą mogły funkcjonować nie dłużej niż do końca 2016 r.

Nowelizacja uchyliła też przepis, zgodnie z którym w przypadku zapewnienia wspólnej obsługi ekonomiczno-administracyjnej i organizacyjnej placówek opiekuńczo-wychowawczych, placówką opiekuńczo-wychowawczą kieruje dyrektor podmiotu, który zapewnia tę obsługę przy pomocy wychowawcy. "Od 1 stycznia 2016 r. taką rolę powinien pełnić dyrektor placówki opiekuńczo-wychowawczej, co (...) w przypadku placówek niewielkich jest ekonomicznie nieuzasadnione, rodzi niepotrzebne dodatkowe koszty związane z koniecznością utworzenia nowego etatu" - wyjaśniał wiceminister.

Dodał, że samorządy nie są zadowolone z wprowadzonych zmian w tym zakresie.

"Krytycznie odnoszą się zwłaszcza do konieczności reorganizacji dotychczasowego systemu wspólnej obsługi ekonomiczno-administracyjnej i organizacyjnej placówek opiekuńczo-wychowawczych w tak krótkim okresie od jego stworzenia. Podkreślają, że konieczność zatrudnienia dyrektora w placówkach opiekuńczo-wychowawczych, w których zapewnia się wspólną obsługę ekonomiczno-administracyjną i organizacyjną, znacznie zwiększa koszty prowadzenia tych placówek" - powiedział wiceminister.

Zieleniecki poinformował, że obecnie resort analizuje problemy związane z nowymi zasadami funkcjonowania wspólnej obsługi placówek instytucjonalnej pieczy zastępczej oraz przepisami dotyczącymi łączenia jednostek wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej z jednostkami pomocy społecznej pod kątem dokonania ewentualnych zmian legislacyjnych w tym zakresie.

"Traktujemy tę sprawę priorytetowo i rzeczywiście intensywnie pracujemy nad zmianami w tym zakresie" - zapewnił.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!