Partner portalu

Będzie "twardy" nadzór nad realizacją projektów przez PIR

  • PAP
  • 24 listopada 2014 - 13:33
Nowy prezes spółki Polskie Inwestycje Rozwojowe (PIR), który zostanie wybrany niebawem, ma realizować projekty, będące kołem zamachowym polskiej gospodarki - powiedział szef MSP Włodzimierz Karpiński i zapowiedział "twardy" nadzór nad realizacją projektów przez PIR.

Karpiński zaznaczył, że przesłuchania kandydatów na szefa PIR są już zakończone i wyłonienie nowego szefa spółki "powinno nastąpić niebawem". 12 listopada ówczesny wiceminister skarbu państwa, a teraz wiceminister gospodarki i pełnomocnik rządu ds. restrukturyzacji górnictwa Wojciech Kowalczyk, informował dziennikarzy, że nowy prezes spółki ma być wybrany do końca miesiąca.

"Zadania PIR są bardzo mocno zdefiniowane. Nowy prezes PIR ma zrealizować politykę, która będzie kołem zamachowym polskiej gospodarki w segmentach istotnych z punktu widzenia polityk publicznych" - powiedział w poniedziałek dziennikarzom Karpiński. Jak wyjaśnił, chodzi m.in. o projekty infrastrukturalne w zakresie przemysłu, logistyki.

Czytaj też:  Będzie fundusz na projekty infrastrukturalne w regionach

Szef MSP liczy, że wartość projektów, w które będą zaangażowane PIR na koniec przyszłego roku, powinna wynieść 10 mld zł. "Będziemy się temu przyglądali, jak ta realizacja postępuje z bardzo twardym i ciągłym nadzorem" - zaznaczył.

We wrześniu rada nadzorcza Polskich Inwestycji Rozwojowych odwołała Mariusza Grendowicza z funkcji prezesa. Równocześnie zdecydowała o rozpoczęciu procedury konkursowej prowadzącej do wyłonienia nowego prezesa. Oferty konkursowe mogły wpływać do 24 października, potem rada nadzorcza PIR miała rozmawiać z kandydatami. Do czasu zakończenia tej procedury zarząd spółki działa w dwuosobowym składzie. Obecnie w skład zarządu PIR wchodzą Michał Lubieniecki oraz Przemysław Sztandera.

We wrześniu MSP zapowiadało, że nowy prezes Polskich Inwestycji Rozwojowych ma zwiększyć aktywność spółki, przyspieszyć procesy inwestycyjne i zintensyfikować wysiłki nad poszukiwaniem nowych projektów. Resort mówił też o "ufunduszowieniu" struktury PIR.

Jak wynika z nieoficjalnych informacji, najpoważniejszym z kandydatów jest obecny wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu Jerzy Góra.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!