Partner portalu

Brak porozumienia ze stroną społeczną – co dalej z PPK?

Pracownicze Plany Kapitałowe to program stworzony przede wszystkim z myślą o pracownikach. Dlatego, chociaż od strony organizacyjnej to pracodawca odpowiada za jego utworzenie, ustawodawca zapewnił stronie społecznej możliwość współdecydowania o wyborze instytucji finansowej, która będzie zarządzała programem. Co w sytuacji, gdy jednak nie uda się osiągnąć porozumienia z pracownikami w tym zakresie?

Głos pracowników

Zgodnie z ustawą o PPK organ wykonawczy samorządu powinien wybrać instytucję finansową w porozumieniu z przedstawicielami zakładowych organizacji związkowych lub – jeśli takie nie funkcjonują w danej jednostce – z reprezentacją pracowników wyłonioną zgodnie z zasadami przedstawicielstwa ad hoc, czyli powołaną do przeprowadzenia konkretnego procesu.

Te same przepisy wskazują, że wyboru instytucji finansowej w uzgodnieniu ze stroną społeczną należy dokonać na miesiąc przed ostatecznym terminem podpisania umowy o zarządzanie. Dla jednostek sektora publicznego, w tym samorządów, termin ten przypada 26 marca br., zatem na osiągnięcie porozumienia ze stroną społeczną jednostki publiczne mają już tylko kilka dni – do 26 lutego br. – mówi Jarosław Froncz, który w PFR TFI wspiera pracodawców w procesie wdrożenia i obsługi PPK.

Samodzielny wybór

Praktyka pokazuje, że niekiedy osiągnięcie porozumienia ze wszystkimi organizacjami związkowymi lub reprezentacją pracowników może okazać się niemożliwe do osiągnięcia. Co się stanie w takim przypadku? Czy brak porozumienia ze stroną społeczną w kwestii wyboru instytucji finansowej będzie skutkował tym, że PPK nie zostanie uruchomiony w danej jednostce?

Ustawodawca przewidział taką sytuację i stworzył rozwiązanie na wypadek braku takiego porozumienia. Nadrzędnym celem jest uruchomienie PPK w terminie, dlatego po upływie wskazanego terminu pracodawca będzie mógł sam podjąć decyzję o wyborze instytucji finansowej – wyjaśnia Jarosław Froncz z PFR TFI i dodaje, że w takiej sytuacji należy jednak udokumentować brak porozumienia. Dlatego bardzo ważne jest, by proces prowadzenia konsultacji ze stroną społeczną był potwierdzony na piśmie np. w formie notatki służbowej lub protokołu ze spotkania podpisanego przez uczestników. Pozwoli to w razie potrzeby udowodnić spełnienie obowiązku przez pracodawcę. Jest to o tyle istotne, że świadome wyłączenie strony społecznej z procesu wyboru PPK może skutkować uznaniem zawartych umów o zarządzanie i prowadzenie PPK za nieważne.
Niezależnie od tego, czy wybór nastąpi w porozumieniu ze stroną społeczną, czy też będzie to samodzielna decyzja pracodawcy, warto pamiętać, by kierować się jasno sprecyzowanymi kryteriami, wśród których na pierwszym miejscu należy wskazać szeroko rozumiany interes osób zatrudnionych. Kwestię kryteriów wyboru instytucji finansowej szczegółowo omówiliśmy w jednym z artykułów na naszym portalu – Jak wybrać instytucję finansową zarządzającą PPK.

Strona społeczna, czyli…

Na wstępie wspomnieliśmy, że co do zasady wybór instytucji finansowej powinien zostać dokonany w porozumieniu ze stroną społeczną. Należy zatem doprecyzować jeszcze, jak rozumiana jest „strona społeczna” w przypadku jednostek samorządu terytorialnego.

Z uwagi na to, że nowelizacja ustawy o PPK, wprowadzona w czerwcu 2020 r. umożliwia samorządom wspólny wybór instytucji finansowej dla podlegających im jednostek organizacyjnych, często pojawia się pytanie o to czy, jeśli urząd miasta czy gminy zdecyduje się na to rozwiązanie, to w wyborze instytucji finansowej muszą brać udział przedstawiciele związków zawodowych lub reprezentacje pracowników ze wszystkich jednostek objętych wyborem. Tu odpowiedź jest twierdząca – do konsultacji w sprawie wyboru instytucji finansowej należy zaprosić przedstawicieli wszystkich jednostek organizacyjnych, dla których ma zostać wyłoniony dostawca PPK – podsumowuje Jarosław Froncz.

 

KOMENTARZE1

  • mirek 2021-04-28 22:06:02
    PPK już od samego początku wydawały mi się opłacalne dlatego w programie pozostałem jako jeden z nielicznych. A teraz widzę jak część przekonała się co do płynących z tego programu korzyści i się sami zapisują :p No mało jest okazji, kiedy pracodawca tak hojnie się nam dokłada

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!