PARTNERZY PORTALU

Budżetu programu Kolej Plus bez zmian. Na większy nie zgodzili się posłowie

  • PAP/KO    26 maja 2022 - 12:34
Budżetu programu Kolej Plus bez zmian. Na większy nie zgodzili się posłowie
Celem programu Kolej Plus jest uzupełnienie istniejącej sieci o połączenia kolejowe miejscowości powyżej 10 tys. mieszkańców, które nie posiadają dostępu do połączeń pasażerskich z miastami wojewódzkimi (fot. Ralf Lotys (Sicherlich), CC BY 4.0/wikipedia)

Sejmowa Komisja Infrastruktury w czwartek opowiedziała się przeciw poprawce, złożonej przez koło parlamentarne Polska 2050, która zakładała powiększenie budżetu programu Kolej Plus o 0,5 mld zł.
  • W projekcie proponuje się m.in. zwiększenie budżetu programu Kolej Plus z 5,6 mld zł do ponad 11 mld zł umożliwi dofinansowanie 34 projektów inwestycyjnych zamiast planowanych wcześniej 17.
  • Chodzi o realizację inwestycji liniowych - tj. modernizację lub budowę nowych linii kolejowych, w tym mijanek czy łącznic kolejowych. Program będzie realizowany do 2028 r.
  • Sejmowa Komisja Infrastruktury opowiedziała się natomiast przeciw poprawce, złożonej przez koło parlamentarne Polska 2050, która zakładała powiększenie budżetu programu Kolej Plus o kolejne 0,5 mld zł.

Projekt ustawy o zmianie ustawy o komercjalizacji i restrukturyzacji przedsiębiorstwa państwowego "Polskie Koleje Państwowe" wróci pod obrady Sejmu na trzecie czytanie.

W projekcie proponuje się m.in. zwiększenie budżetu programu Kolej Plus z 5,6 mld zł do ponad 11 mld zł umożliwi dofinansowanie 34 projektów inwestycyjnych zamiast planowanych wcześniej 17. Chodzi o realizację inwestycji liniowych - tj. modernizację lub budowę nowych linii kolejowych, w tym mijanek czy łącznic kolejowych. Program będzie realizowany do 2028 r.

Połączenia kolejowe do mniejszych miejscowości

Celem programu Kolej Plus jest uzupełnienie istniejącej sieci o połączenia kolejowe miejscowości powyżej 10 tys. mieszkańców, które nie posiadają dostępu do połączeń pasażerskich z miastami wojewódzkimi. Chodzi także o miejscowości, które mają dostęp do kolei, ale istniejące połączenia wymagają usprawnienia.

Program jest skierowany przede wszystkim do jednostek samorządu i związków metropolitalnych, które są zainteresowane rozwojem infrastruktury kolejowej na swoim terenie przy uwzględnieniu potrzeb komunikacyjnych mieszkańców.

Czytaj też: Kolej plus z większym budżetem. Oto lista nowych inwestycji

Wzrośnie kapitał PKP PLK

Projekt nowelizacji ustawy o zmianie ustawy o komercjalizacji i restrukturyzacji przedsiębiorstwa państwowego "Polskie Koleje Państwowe" zakłada też, że podwyższony zostanie kapitał zakładowy PKP Polskich Linii Kolejowych (PLK).

Planowane nowe przepisy przewidują usprawnienie procesu wnoszenia przez Polskie Koleje Państwowe SA (PKP) do spółki PKP PLK składników majątkowych, które potrzebne są do prowadzenia działalności dotyczącej zarządzania infrastrukturą kolejową. Chodzi o umożliwienie PKP SA przekazania PLK linii kolejowych znajdujących się na gruntach o uregulowanym stanie prawnym, ale wymagających przeprowadzenia podziałów nieruchomości.

Projekt noweli zakłada, że Minister Finansów będzie mógł także przekazywać w danym roku kalendarzowym na rzecz PLK dodatkowe skarbowe papiery wartościowe. Według projektodawców rozwiązanie to pozwoli elastycznie reagować na zwiększone zapotrzebowanie na środki niezbędne do realizacji inwestycji w poszczególnych latach.

Nowela zakłada też umożliwione finansowanie akcjami PLK zobowiązań podatkowych dotyczących podatku CIT.

W projekcie zapisano, że ustawa wchodzi w życie w 14 dni po ogłoszeniu.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!