Być czy nie być miastem? Finansowy dylemat Krościenka nad Dunajcem

W Krościenku nad Dunajcem mieszka około 3,5 tys. osób (fot. Robsuper CC BY - SA 3.0)
Podczas ostatniej sesji rady gminy Krościenko nad Dunajcem (woj. małopolskie) radni rozpatrywali projekt uchwały dotyczący wystąpienia do MSWiA z wnioskiem o nadanie miejscowości praw miejskich. Ostatecznie jednak przegłosowano wniosek o przełożenie rozpatrywania tego projektu o 12 miesięcy. Problemem stanowi agroturystyka. Prowadzenie jej w mieście wymaga płacenia podatku dochodowego, z którego wieś jest zwolniona. Część mieszkańców turystycznej gminy może więc na zmianie jej statusu stracić finansowo.
- Prestiż, sprawiedliwość dziejowa a także zewnętrzne dofinansowania dla obszarów wiejskich oraz miejskich - takie korzyści mogłoby uzyskać Krościenko nad Dunajcem, gdyby z gminy wiejskiej przeobraziło się w gminę miejsko-wiejską.
- Przeprowadzono już konsultacje społeczne i mieszkańcy wyrazili wolę zmiany statusu miejscowości. Następnie odpowiedni projekt wniosku do MSWiA trafił pod obrady rady gminy... i tam się zatrzymał. Radni odłożyli decyzję o rok.
- Najbardziej boją się o osoby prowadzące działalność agroturystyczną. Gdyby Krościenko stało się miastem, znacznie utrudniłoby to im życie.

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU SAMORZĄDOWEGO
lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
KOMENTARZE1