PARTNERZY PORTALU
  • BGK
  • BGK

Co z przekształceniem użytkowania wieczystego niezabudowanych gruntów? Wyjaśniamy

  • bad/wk    25 lipca 2018 - 20:00
Co z przekształceniem użytkowania wieczystego niezabudowanych gruntów? Wyjaśniamy
Po 1 stycznia 2019 r. na gruncie będącym w użytkowaniu wieczystym zabudowanym na cele mieszkaniowe, zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego lub decyzją o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, prawo użytkowania wieczystego przekształci się w prawo własności gruntu z dniem oddania budynku mieszkalnego do użytkowania. (fot.pixabay)

Wszystko wskazuje na to, że na początku przyszłego roku możliwości przekształcenia użytkowania wieczystego gruntów we własność będą szersze, niż się wydawało na pierwszy rzut oka.





  • 20 lipca Sejm uchwalił tzw. „ustawę uwłaszczeniową”, a więc ustawę o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności gruntów.
  • Przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności dotyczyć będzie jedynie gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe.
  • Samorządy wciąż wyliczają mankamenty projektu, odczuwalne dla budżetów gmin i dla mieszkańców.

Małgorzata Kuplińska z kancelarii Kijewski, Graś wyjaśnia, że na podstawie tej ustawy 1 stycznia 2019 r. prawo użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe przekształca się w prawo własności tych gruntów.

- Z przepisu art. 1 ustawy wynika, że mechanizm przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności dotyczyć będzie jedynie gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe. A contrario mechanizm przekształcenia przewidziany w ustawie nie będzie dotyczyć gruntów niezabudowanych – wyjaśnia Grzegorz Ulicz z Kancelarii Adwokackiej Gerus & Ulicz.

Zmiana będzie dotyczyła gruntów zabudowanych wyłącznie budynkami mieszkalnymi jednorodzinnymi lub budynkami mieszkaniowymi wielorodzinnymi, w których co najmniej połowę liczby lokali stanowią lokale mieszkalne, lub budynkami obydwu tych kategorii wraz z budynkami gospodarczymi, garażami, innymi obiektami budowlanymi lub urządzeniami budowlanymi, umożliwiającymi prawidłowe i racjonalne korzystanie z budynków mieszkalnych.

- Przekształcenie zostanie dokonane za roczną opłatą przekształceniową, która co do zasady będzie równa opłacie rocznej z tytułu użytkowania wieczystego i ma ją zastąpić. Opłata przekształceniowa ma być wnoszona przez 20 lat od dnia przekształcenia. Opłata, na wniosek właściciela, będzie mogła być również uiszczona jednorazowo lub będzie mogła zostać objęta bonifikatą. Z opłaty przekształceniowej będą zwolnione m.in. osoby, które użytkowanie wieczyste uzyskały na podstawie tzw. Dekretu Bieruta – dodaje Małgorzata Kuplińska.

Grunty niezabudowane należy zabudować

Wielu użytkowników wieczystych gruntów, które nie są zabudowane, zadaje sobie pytanie, w jaki sposób mogą skorzystać z przekształcenia. Odpowiedź na tak postawione pytanie zawarta jest w treści art. 13 ust 1 nowej ustawy, gdzie przyjęto mechanizm regulujący tę kwestię.

-  Jeżeli po dniu 1 stycznia 2019 r. na gruncie będącym w użytkowaniu wieczystym zabudowanym na cele mieszkaniowe (zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego lub decyzją o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu), budynek mieszkalny zostanie oddany do użytkowania, prawo użytkowania wieczystego tego gruntu przekształca się w prawo własności gruntu z dniem oddania budynku mieszkalnego do użytkowania. – wyjaśnia Grzegorz Ulicz.

W opinii Małgorzaty Kuplińskiej otwiera to drzwi użytkownikom wieczystym gruntów, na których budowa budynków przeznaczonych na cele mieszkaniowe jeszcze trwa lub dopiero ma się zacząć, na przekształcenie prawa użytkowania wieczystego gruntu we własność tego gruntu, w dniu uzyskania pozwolenia na użytkowanie tych budynków.





REKLAMA




×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Drodzy Użytkownicy!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.