Partner portalu

Co zmienią kooperatywy mieszkaniowe?

Projekt ustawy o kooperatywach mieszkaniowych wciąż nabiera finalnego kształtu. Resort rozwoju zapowiada, że chce go przedstawić rządowi jeszcze w tym roku. Pytanie, co kooperatywy tak naprawdę mogą nam wszystkim dać.
  • Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii dąży do tego, żeby ustawa trafiła pod obrady Rady Ministrów jeszcze w tym roku.
  • Zdaniem ekspertów o ile inicjatywa kooperatyw jest słuszna, o tyle jednak dzięki nowym przepisom nie nastąpi jakiś nagły wysyp tego typu inwestycji. – Wystarczy popatrzeć też na historię spółdzielni czy klastrów – idzie to u nas, niestety, jak po grudzie – mówi Kacper Kozłowski, ekspert w dziedzinie rozwoju regionalnego i infrastruktury Instytutu Sobieskiego.
  • Gmina może wskazać, że dana działka będzie sprzedana wyłącznie pod kooperatywy, a jako że raczej tłumów chętnych nie będzie, mogą skorzystać pracownicy samorządowi, samorządowych placówek oświatowych czy miejskiej służby zdrowia – mówi Kazimierz Kirejczyk, wiceprezes JLL.

Kooperatywa mieszkaniowa jest to zrzeszenie grupy osób, które współdziałają ze sobą w formule non-profit w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych poprzez nabycie działki i wybudowanie na niej budynku mieszkalnego wielorodzinnego (ewentualnie – zespołu budynków jednorodzinnych) lub przeprowadzenie robót budowlanych w budynku istniejącym.

Należy brać pod uwagę, że ten model realizacji inwestycji przeznaczony jest raczej dla specyficznej grupy osób, mającej odpowiednie umiejętności i zasoby finansowe umożliwiające samodzielną realizację inwestycji mieszkaniowej, i z uwagi na swoją specyfikę co do zasady nie stanowi odpowiedzi na problem zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych np. osób zagrożonych wykluczeniem.

To zdaniem ekspertów zawęża krąg osób zainteresowanych kooperatywami, a nawet w Niemczech, gdzie kooperatywy mieszkaniowe działają od dłuższego czasu, nie osiągnęły zawrotnej skali inwestycji. Czy w Polsce będzie podobnie?

– Kooperatywa to pomysł dla określonej grupy osób, o dość specyficznych oczekiwaniach, ludzi ustabilizowanych na rynku pracy oraz rodzinnie. Skoro będą tworzyć dom na miarę swoich potrzeb, „szyty na miarę”, wkładając wysiłek, poświęcając czas i pieniądze, można założyć, że te potrzeby mają już ukształtowane. To przecież inicjatywa dla ludzi, którzy nie tylko będą razem uczestniczyć w procesie inwestycyjnym, ale razem, wiele lat, mieszkać jako sąsiedzi na danej działce – mówi Kazimierz Kirejczyk, jeden z czołowych ekspertów rynku mieszkaniowego w Polsce, wiceprezes JLL.

Tymczasem w naszym kraju rzeczywiście brakuje mieszkań, ale dla zupełnie innych grup.

Kacper Kozłowski, ekspert w dziedzinie rozwoju regionalnego i infrastruktury Instytutu Sobieskiego, zwraca uwagę także na inne uwarunkowanie.

– Pytanie, czy jest dobry grunt w samorządach do takich kooperatyw? Moim zdaniem jeszcze nie. Wystarczy spojrzeć na budżety obywatelskie, które nie wszędzie się przyjęły, na kulturę współpracy, która wciąż jest problematyczna, na nierówność partnerów w procesach konsultacyjnych. Wystarczy popatrzeć też na historię spółdzielni czy klastrów – idzie to u nas, niestety, jak po grudzie – mówi Kozłowski.

Jego zdaniem inicjatywa kooperatyw jest słuszna, ale nowe przepisy nie wywołają wysypu tego typu inwestycji.

– To będzie w pierwszym rzędzie zależało od relacji lokalnych, od poziomu zaufania do władz w gminach i chęci do współpracy. Pewnie w niektórych miejscach zaskoczy, niemniej musimy pamiętać o języku sporu i debaty w Polsce, który się zaostrzył, a to może nie służyć rozwojowi współpracy czy ryzykowaniu jej podejmowania. Nie spodziewam się też dużego udziału tej formuły w liczbie oddanych mieszkań – kontynuuje ekspert Instytutu Sobieskiego.

Pozostają też kwestie finansowe: zasobności obywateli, ich zdolności kredytowej, bo jak mówi, „koszty budowy są takie, jakie są i szczególnie niższe raczej nie będą”.

strefa premium

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU SAMORZĄDOWEGO

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!