Partner portalu

Cyfryzacja aktów planowania przestrzennego. Jak gminy mają spełnić wymogi ustawowe?

Polska podobnie jak inne kraje UE zobligowana jest do wdrożenia unijnej Dyrektywy INSPIRE dotyczącej cyfryzacji aktów planowania przestrzennego. Wprawdzie ubiegłoroczna nowelizacja ustawy o planowaniu przestrzennym nie zawiera części kluczowych rozwiązań ujętych w tym dokumencie, ale nakłada na urzędy gmin odpowiedzialność prawną i finansową za brak wprowadzenia określonych narzędzi do elektronicznej obsługi. Aplikacja mapmaker.online umożliwia ich zastosowanie.
  • Na gruncie polskim transpozycja dyrektywy nastąpiła w 2010 r. ustawą o infrastrukturze informacji przestrzennej. Implementacja założeń INSPIRE trwa nadal. Zdaniem ekspertów polski rząd ma w tym zakresie znacznie opóźnienie.
  • Właścicielka Pracowni Urbanistycznej GARD Anna Woźnicka podkreśla, że nowelizacja ustawy o planowaniu przestrzennym z 2020 r. wciąż nie zawiera kluczowych aspektów unijnej dyrektywy, ale obarcza samorządy gminne większą odpowiedzialnością w zakresie cyfryzacji aktów planowania przestrzennego.
  • Pracownia stworzyła aplikację, która pomoże JST dostosować się do już obecnych przepisów, a także przyszłych, niezbędnych do wdrożenia w związku z INSPIRE.

Zobacz naszą najnowszą "Moc opinii" o kryzysie transportu publicznego

 
strefa premium

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU SAMORZĄDOWEGO

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!