Partner portalu

Częstochowa zapowiada ulgi i obniżki miejskich czynszów dla firm

  • PAP
  • 24 lipca 2013 - 18:12
Prawdopodobnie od września częstochowskie firmy korzystające z miejskich lokali będą mogły liczyć na obniżki czynszów, gdy spadną im obroty lub gdy ulice, przy których działają, będą w remoncie. Preferencje w czynszu będą miały też nowe firmy.

Natomiast już teraz znacząco zmniejszono stawki za przynależne do wynajmowanych lokali piwnice. Przedsiębiorcy będą płacić średnio niespełna złotówkę za każdy metr kwadratowy piwnicy - od 50 groszy na obrzeżach do 1-1,25 zł netto w centrum miasta.

W lipcu weszło w życie zarządzenie prezydenta miasta Krzysztofa Matyjaszczyka, ustalające m.in. niższe stawki za piwnice w miejskich lokalach użytkowych. Natomiast przyjęty przez radnych na ostatniej sesji program wspierania przedsiębiorczości, zakładający ulgi czynszowe dla firm, musi się jeszcze uprawomocnić. Samorządowcy szacują, że nastąpi to we wrześniu.

Ulgi i obniżki stawek czynszów mają dotyczyć lokali użytkowych będących własnością miasta. Władze Częstochowy wprowadzają takie rozwiązania w związku z trudną sytuacją gospodarczą na rynku oraz potrzebą aktywizowania osób niepracujących i absolwentów.

Przyjęty już przez radnych projekt zakłada, że osoby rozpoczynające po raz pierwszy działalność gospodarczą będą mogły wynająć lokal użytkowy z zasobów miejskich ze stawką czynszu w wysokości 3 zł za metr kwadratowy; rynkowe stawki poza centrum miasta są ok. 2-3-krotnie wyższe. Z preferencyjnych stawek nie będzie można korzystać w ścisłym centrum, gdzie opłaty sięgają nawet kilkudziesięciu złotych za metr. Obniżona stawka ma obowiązywać przez dwa lata; potem będzie podniesiona do średniej w danej strefie.

Natomiast przedsiębiorcy, którzy udokumentują spadek obrotów przekraczający 10 proc. w stosunku do poprzednich dwóch lat, będą mogli ubiegać się o obniżkę czynszu o 30 proc. Warunkiem jest brak zaległości w opłatach. Możliwość skorzystania z ulgi będzie jednak uzależniona od wysokości czynszu, jaki płacą najemcy w poszczególnych strefach, na które podzielone jest miasto.

Na obniżki czynszu sięgające od 30 do 50 proc. będą mogły też liczyć firmy działające w miejscach, gdzie remontowane są ulice, chodniki czy budynki, gdzie mają siedzibę. Przedsiębiorcy często wskazywali, że np. remont chodnika albo wyłączenie z ruchu jezdni powoduje, że klienci nie są w stanie do nich dotrzeć; w efekcie spadają obroty i zyski. Wysokość obniżki w takich przypadkach ma zależeć od zakresu przeprowadzanych robót.

W Częstochowie jest obecnie ponad pół tysiąca lokali użytkowych, z których średnio ok. 40 czeka na najemców. Ich wynajem odbywa się w drodze przetargów.

Władze Częstochowy już wcześniej wprowadziły ulgi dla przedsiębiorców. Np. od marca firmy, które wykorzystują innowacyjne technologie, mogą liczyć na częściowe zwolnienie z podatku od nieruchomości. Warunkiem jest zainwestowanie co najmniej 50 tys. zł i stworzenie nowych miejsc pracy. Była to już trzecia podobna regulacja w tym mieście, dająca ulgi przedsiębiorcom tworzącym nowe miejsca pracy. Wcześniejsze uchwały dotyczyły zwolnienia z podatku od nieruchomości w ramach tzw. pomocy de minimis oraz regionalnej pomocy inwestycyjnej. Ulgi te wiążą się z inwestowaniem i tworzeniem w mieście nowych miejsc pracy.

Według urzędników dzięki rozwiązaniom wprowadzonym przez częstochowski samorząd w mieście powstało już kilkadziesiąt nowych miejsc pracy. Firmy, które chcą ubiegać się o zwolnienia z podatku od nieruchomości w ramach podjętych wcześniej uchwał, powinny zgłosić zamiar korzystania z tej formy pomocy publicznej przed rozpoczęciem realizacji nowej inwestycji i zatrudnieniem nowych pracowników - najpóźniej do końca tego roku.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!