PARTNERZY PORTALU
  • BGK
  • BGK

Czy dzierżawa obiektu wyklucza dotację podmiotową? RIO wyjaśnia

  • bad    16 lipca 2018 - 14:40
Czy dzierżawa obiektu wyklucza dotację podmiotową? RIO wyjaśnia
Gmina może przyznać dotację podmiotową, nawet jeśli boisko jest dzierżawione. Fot. psary.pl

- Władanie nieruchomością gminną przez instytucję kultury na podstawie umowy dzierżawy nie stanowi przeszkody do udzielenia jej dotacji, zarówno podmiotowej jak również celowej – wyjaśnia kielecka Regionalna Izba Obrachunkowa.




Gmina Chęciny zamierza udzielić dotacji Centrum Kultury i Sportu w Chęcinach w kwocie 57 tys. zł na remont nawierzchni trawiastej i poliuretanowej na kompleksie boisk "Moje boisko Orlik 2012". Centrum Kultury i Sportu w Chęcinach jest dzierżawcą nieruchomości gminnej, na której znajduje się boisko. Umową dzierżawy na jednostkę nałożono obowiązek dokonywania remontów boiska.

Skarbnik Gminy i Miasta Chęciny Jadwiga Sinkiewicz zadała w związku z tym pytanie Regionalnej Izbie Obrachunkowej, czy gmina może udzielić jednostce dotacji podmiotowej, skoro boisko jest tylko wydzierżawiane, czy może ze względu na charakter zadania należałoby udzielić dotacji celowej.

Zastępca prezesa Regionalnej Izby Obrachunkowej w Kielcach Zbigniew Rękas wyjaśnia, że zgodnie z art. 28 ust. 3 ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej, organizator przekazuje instytucji kultury środki finansowe w formie dotacji:

1) podmiotowej na dofinansowanie działalności bieżącej w zakresie realizowanych zadań statutowych, w tym na utrzymanie i remonty obiektów;

2) celowej na finansowanie lub dofinansowanie kosztów realizacji inwestycji;

3) celowej na realizację wskazanych zadań i programów.

- Zatem gmina Chęciny jako organizator może przekazać CKiS środki finansowe w ramach dotacji podmiotowej na remont nawierzchni kompleksu boisk, tj. na remont obiektu, o którym stanowi powołany wyżej art. 28 ust. 3 pkt 1 ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej – wyjaśnia Zbigniew Rękas.

Zastępca prezesa RIO w Kielcach dodaje, że władanie nieruchomością gminną przez instytucję kultury na podstawie umowy dzierżawy nie stanowi przeszkody do udzielenia jej dotacji, zarówno podmiotowej, jak również celowej.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!




REKLAMA




×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Drodzy Użytkownicy!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.