Czy warto mieć kopalnię?

Podatki, wysokie pensje i zdegradowane grunty - obecność kopalni przynosi to wszystko w "pakiecie" (fot. M. Wroński / PTWP)
Niedawna awantura o górniczą specustawę pokazała to, co dla uważnych obserwatorów było widoczne już od dawna – Śląsk, czyli tradycyjny matecznik polskiego górnictwa węgla kamiennego nie pali się do budowy nowych kopalń. W bilansie zysków i strat tamtejsze społeczności wyraźnie akcentują te drugie. Do zgoła odmiennych wyników dochodzą samorządowcy z innych regionów Polski. Tam górnictwo kojarzy się z wysokimi płacami i strumieniem podatków wpływających do budżetu gminy. Czyje szacunki są bliższe prawdy?
- Kleszczów od lat prowadzi we wszelkiego rodzaju rankingach samorządowego bogactwa wśród gmin wiejskich, a w Jastrzębiu- Zdroju średnie wynagrodzenie jest wyższe aniżeli nawet w Warszawie. Choć kopalnie zapewniają niezłe dochody samorządom i wysokie pensje swym pracownikom, to w wielu gminach ich budowa jest niemile widziana.
- Jak to możliwe? Razem z miejscami pracy i wpływami do gminnych budżetów mieszkańcy dostają „w pakiecie” także zaburzone stosunki wodne, wysychające studnie oraz dewastujące infrastrukturę i budynki mieszkalne szkody górnicze.
- O przyszłości polskiego górnictwa, dostępie do złóż i efektywności wydobycia i udziale władz samorządowych w tym procesie dyskutować będą uczestnicy konferencji „Górnictwo”, która odbędzie się 22 listopada w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach, na którą serdecznie zapraszamy.

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU SAMORZĄDOWEGO
lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
KOMENTARZE4
-
Ślązak wrocławski
2019-11-05 16:28:05
Mowa o Górnym Śląsku bo na Dolnym Śląsku, który jest kolebką śląskiego górnictwa od 10 lat rząd nie pozwala na budowę kopalni antracytu w Nowej Rudzie. Dla przypomnienia Nowa Ruda to pierwsze na Śląsku prawo górnicze - XIV wiek.
-
Jarek
2019-11-04 10:25:30
Pomijając fakt, że nawet JSW czy "Bogdanka" nie płacą 1.8x składki ZUS dla pracownika dołowego i w konsekwencji ponad 10 MLD PLN ROCZNIE Podatnik Polski dopłaca do Górniczego Systemu Emerytalnego, to na Śląsku największym problemem są Szkody Górnicze: osiadanie gruntu i wstrząsy! Kilkanaśc... rozwiń
-
jeff
2019-11-04 09:11:10
ze żłóż nalezy korzystac ale nie w sposób dotychczasowy, kopalnie można tak zorganizowac aby ich działalność nie degradowała rejonu ,nie pozbywała sie wydobytych odpadów tylko lokowała w zrobach, nie zrzucała wód do rzek .to jest własnie problem podejścia własciciela do tej działalnosci. A co do ef... rozwiń