Partner portalu

Czy warto mieć kopalnię?

Niedawna awantura o górniczą specustawę pokazała to, co dla uważnych obserwatorów było widoczne już od dawna – Śląsk, czyli tradycyjny matecznik polskiego górnictwa węgla kamiennego nie pali się do budowy nowych kopalń. W bilansie zysków i strat tamtejsze społeczności wyraźnie akcentują te drugie. Do zgoła odmiennych wyników dochodzą samorządowcy z innych regionów Polski. Tam górnictwo kojarzy się z wysokimi płacami i strumieniem podatków wpływających do budżetu gminy. Czyje szacunki są bliższe prawdy?
 • Kleszczów od lat prowadzi we wszelkiego rodzaju rankingach samorządowego bogactwa wśród gmin wiejskich, a w Jastrzębiu- Zdroju średnie wynagrodzenie jest wyższe aniżeli nawet w Warszawie. Choć kopalnie zapewniają niezłe dochody samorządom i wysokie pensje swym pracownikom, to w wielu gminach ich budowa jest niemile widziana.
 • Jak to możliwe? Razem z miejscami pracy i wpływami do gminnych budżetów mieszkańcy dostają „w pakiecie” także zaburzone stosunki wodne, wysychające studnie oraz dewastujące infrastrukturę i budynki mieszkalne szkody górnicze.
 • O przyszłości polskiego górnictwa, dostępie do złóż i efektywności wydobycia i udziale władz samorządowych w tym procesie dyskutować będą uczestnicy konferencji „Górnictwo”, która odbędzie się 22 listopada w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach, na którą serdecznie zapraszamy.
strefa premium

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU SAMORZĄDOWEGO

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

KOMENTARZE4

 • Ślązak wrocławski 2019-11-05 16:28:05
  Mowa o Górnym Śląsku bo na Dolnym Śląsku, który jest kolebką śląskiego górnictwa od 10 lat rząd nie pozwala na budowę kopalni antracytu w Nowej Rudzie. Dla przypomnienia Nowa Ruda to pierwsze na Śląsku prawo górnicze - XIV wiek.
 • Jarek 2019-11-04 10:25:30
  Pomijając fakt, że nawet JSW czy "Bogdanka" nie płacą 1.8x składki ZUS dla pracownika dołowego i w konsekwencji ponad 10 MLD PLN ROCZNIE Podatnik Polski dopłaca do Górniczego Systemu Emerytalnego, to na Śląsku największym problemem są Szkody Górnicze: osiadanie gruntu i wstrząsy! Kilkanaśc...ie lat temu najwięcej towarowych pociągów na Śląsku jeździło po tzw. "Piaskowni", gdzie wożono piasek do "zamulania" wyrobisk górniczych... teraz to linie kolejowe "piaskowni" zarosła trawa... Prawie wszystko fedrowanie jest "na zawał"... bo wiadomo koszty, A koszty usuwania szkód górniczych (drogi, tory kolejowe i tramwajowe, budynki...) obciążają kopalnie "symbolicznie", bo większość pokrywa Podatnik Polski !!!  rozwiń
 • jeff 2019-11-04 09:11:10
  ze żłóż nalezy korzystac ale nie w sposób dotychczasowy, kopalnie można tak zorganizowac aby ich działalność nie degradowała rejonu ,nie pozbywała sie wydobytych odpadów tylko lokowała w zrobach, nie zrzucała wód do rzek .to jest własnie problem podejścia własciciela do tej działalnosci. A co do ef...ektywności to złoza w Rejowcu daja do tego podstawy- są regularne, rozległe, tektonika poprawna. TYLKO BUDOWAĆ.  rozwiń

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!