Partnerzy portalu

Dąbrowa Górnicza rozpoczęła nabór projektów do budżetu obywatelskiego

  • PAP
  • 8 kwietnia 2013 - 18:30
Nabór projektów do realizacji ze środków tzw. budżetu obywatelskiego rozpoczął w poniedziałek samorząd Dąbrowy Górniczej. Propozycje można składać do 20 maja. Wybrane przez mieszkańców przedsięwzięcia będą realizowane w przyszłym roku. Łączna pula środków to 5 mln zł.

Idea budżetu obywatelskiego (nazywanego też partycypacyjnym) jest popularna na Zachodzie. Zakłada m.in. szerokie konsultowanie z mieszkańcami wydatków i wskazywanie przez nich spraw, które powinny być realizowane w pierwszej kolejności. W Polsce różne formuły tego rozwiązania stosują m.in. Poznań, Sopot, Płock i Karpacz, a od tego roku Dąbrowa Górnicza i Chorzów.

Zgodnie z założeniami dąbrowskiego projektu z ogólnego budżetu miasta wydzielono kwotę ok. 5 mln zł. Jest ona przeznaczona na zadania Czytaj też: Mieszkańcy stworzą miejski budżet na 2013 r.

Z ogólnej puli do dzielnic ma spłynąć kwota uzależniona od liczby mieszkańców - od ponad 53 tys. zł do prawie 386 tys. zł. Z tych pieniędzy w dzielnicach będą mogły powstać np. place zabaw, skwery czy boiska.

W lutym w mieście ruszyła akcja informująca, jak sporządzić i składać wnioski, gdzie szukać pomocy przy ich przygotowywaniu oraz z kim je opracowywać. Możliwość zgłaszania projektów mają wszyscy mieszkańcy w wieku powyżej 16 lat. Warunkami są deklaracja zamieszkania w konkretnej dzielnicy oraz poparcie pomysłu przez co najmniej 15 innych jej mieszkańców.

"Deklaracja zamieszkania w danej dzielnicy jest o tyle istotna, że wiąże z nią do końca trwania procesu. Znaczy to, że już tylko w tej dzielnicy będzie można popierać inne projekty i w niej w listopadzie będzie można głosować" - wskazał w poniedziałek rzecznik dąbrowskiego magistratu Bartosz Matylewicz.

Jak poinformował, projekty można zgłaszać od poniedziałku do 20 maja; potem pracownicy urzędu będą mieli 90 dni na ich weryfikację. Sprawdzą, czy proponowane inwestycje dotyczą gruntów gminnych, czy są możliwości współpracy z innym właścicielem terenu, czy w danym miejscu nie są zaplanowane inne przedsięwzięcia. W niektórych sytuacjach mogą proponować inne rozwiązania.

Na jesień zaplanowano dzielnicowe fora, podczas których prezentowane będą listy projektów, z krótkim omówieniem i wskazaniem koncepcji nadających się do realizacji. Wybór najlepszych przewidziano na listopad; mieszkańcy rozdysponują wtedy między projekty określoną pulę punktów. Wybrane przez mieszkańców inwestycje mają ruszyć w 2014 r.

Pomagać mieszkańcom w zaangażowaniu przy realizacji budżetu obywatelskiego ma strona internetowa twojadabrowa.pl. Znalazły się tam m.in. namiary na 27 dzielnicowych punktów konsultacyjnych oraz inne placówki zaangażowane w przedsięwzięcie. Strona zawiera też harmonogram i opis wszystkich działań - wraz m.in. ze związanymi z nimi formalnościami.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!