Deficyty miast coraz większe. Trzeba załatać "dziury" w budżetach

Samorządy często muszą się "nagimnastykować" aby znaleźć sposób na załatanie deficytu (fot. Pixabay)
Jak wynika z danych GUS, jeszcze w latach 2016 i 2017 ogólny wynik finansowy Jednostek Samorządu Terytorialnego był dodatni, czyli zsumowane dochody budżetowe były wyższe niż wydatki. Oznacza to także, że więcej miast i gmin uchwalało budżety z nadwyżką. W planach finansowych na 2021 r. samorządy zwiększały swoje deficyty. Specjaliści tłumaczą jednak, że choć dług gminy może wynikać z deficytu, nie można tych pojęć używać w tym samym znaczeniu. Ważne jest to, z czego deficyt zostanie sfinansowany.
- Miasta będą zwiększały deficyty w swoich budżetach - mówią specjaliści. Tylko nieliczne zaplanowały na 2021 r., mniejszy deficyt niż rok wcześniej.
- Lukę pomiędzy dochodami a wydatkami trzeba sfinansować. Zazwyczaj - choć nie zawsze - dzieje się to poprzez zaciągnięcie zobowiązania finansowego w formie kredytu, pożyczki lub emisji obligacji.
- Miasta nie mają jednak jednego sposobu na "załatanie dziury" w budżecie. Większość z nich korzysta z kilku instrumentów finansowych.

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU SAMORZĄDOWEGO
lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
KOMENTARZE1
-
pytanie obywatela Polski
2021-02-23 08:11:07
Pisiorom moim ukochanym zadam teraz to samo pytanie, które oni mi zadawali tyle lat rządów PO - kto kradnie te miliardy? Bo luka 17 miliardów istnieje? I nie da się jej wymazać? Okrągłe miliardy znikają i ktoś je przejmuje pod okiem władzy PiS, tak? Kto!? Kto te millllliiiiaaaarrrrddddy kradnie? Kt... rozwiń