Partnerzy portalu

Dezyderat w sprawie deficytu samorządów

 • GK
 • 30 stycznia 2012 - 11:07
Posłowie solidaryzują się z samorządowcami walczącymi o mniej rygorystyczne mechanizmy ograniczania deficytu gmin, powiatów i województw.

Sejmowa Komisja Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej uchwaliła dezyderat w sprawie mechanizmów ograniczania deficytu sektora samorządowego.

Czytaj też: Zmieniony projekt ustawy o finansach publicznych już za dwa tygodnie

Wyraziła w nim niepokój spowodowany brakiem porozumienia między ministrem finansów a organizacjami samorządowymi w sprawie poziomu dopuszczalnego deficytu oraz stwierdziła, że proponowane przez rząd rozwiązania mogą doprowadzić do redukcji wydatków inwestycyjnych jednostek samorządu terytorialnego.

Czytaj też: Deficyt samorządów zmniejszy się w 2012 roku

„Zgodnie z polskim prawem jednostki samorządu terytorialnego nie mogą się zadłużać na potrzeby bieżące. Oznacza to, że całość długu polskich jednostek samorządu terytorialnego ma charakter inwestycyjny. Obowiązujące reguły dotyczące skali zadłużania bezpośrednio przekładają się też na wielkość deficytu sektora samorządowego. Dobitnie wskazują to liczby: w 2009 roku wykonany deficyt budżetów jednostek samorządu terytorialnego wyniósł 13 mld zł, przy wydatkach inwestycyjnych na poziomie 43,1 mld zł, natomiast w roku 2010 deficyt wynosił 15 mld zł, przy wydatkach inwestycyjnych na poziomie 44,2 mld zł. Dyskutując więc o ograniczeniach deficytu samorządów terytorialnych, nie można zapominać, że zmniejszenie skali realizowanych przez nie inwestycji przekłada się bezpośrednio na wielkość PKB” – czytamy w przyjętym dokumencie.

Czytaj też: Miesiąc przemyśleń dla rządu i samorządów

Posłowie zwrócili także uwagę na to, że inwestycje samorządowe w sposób istotny wpływają również na poziom dochodów państwa. Według ostrożnych szacunków komisji każdy 1 mld zł inwestycji sektora samorządowego wiąże się z osiągnięciem przez sektor finansów publicznych dochodu na poziomie 300 mln zł, na który składa się m.in. podatek VAT, daniny publiczne od wypłaconych wynagrodzeń oraz podatek CIT.

KOMENTARZE6

 • ŁUPEK 2012-01-31 11:25:34
  TO NIECH OSZCZĘDZAJĄ !!!!!!
 • MICHAEL 2012-01-30 22:23:13
  chodzi o to, że na pewno się ministerstwo z samorządami zrobią wszystko by zniwelować to zjawisko
 • Maltret 2012-01-30 22:00:15
  Co znaczy :niekoniecznie? Przecież deficyt jest dokuczliwy i niekorzystny dla samorządów!!!

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!