Partner portalu

Dolny Śląsk bez pieniędzy z Funduszu Dróg Samorządowych? Radni PO-KO domagają się zwiększenia środków

Dolnośląscy politycy PO-KO domagają się od rządu zwiększenia dla regionu środków z Funduszu Dróg Samorządowych (FDS) o 100 mln zł. Na Dolny Śląsk z tego funduszu ma trafić w tym roku 206 mln zł.

Poseł PO-KO Michał Jaros podczas wtorkowej (5 marca) konferencji prasowej we Wrocławiu przypomniał, że na Dolny Śląsk w tym roku z Funduszu Dróg Samorządowy przekazanych ma być 206 mln zł.

"Pod tym względem Dolny Śląsk jest na 13 miejscu, czwarty od końca. Tymczasem jest to region, w którym jest 8,5 tys. dróg powiatowych, co stanowi 7,4 proc. w skali kraju oraz 6,5 tys. dróg gminnych, co stanowi aż 17 proc. dróg tej kategorii w skali kraju" - podkreślił Jaros. Według niego kwota 206 mln zł jest "zbyt niska" dla tak dużego regionu jakim jest Dolny Śląska. "To dyskryminacja Dolnego Śląska" - oświadczył Jaros.

Rady Sejmiku Województwa Dolnośląskiego Marek Łapiński powiedział, że PO-KO chce, aby wojewoda dolnośląski przedstawił "jednoznaczne kryteria podziałów środków z FDS". "Oczekujemy też od premiera Mateusza Morawieckiego, że na Dolny Śląsk trafi co najmniej 100 mln zł więcej z tego funduszu niż w tym roku" - powiedział radny.

Dodał, że PO-KO domaga się też "jasnej deklaracji", że w komitecie oceniającym projekty zgłoszone do realizacji z FDS znajdą się przedstawiciele samorządów. "Nie tylko samorządów związanych z PiS, ale również tych z PO-KO" - podkreślił.

Według Łapińskiego, inwestycje w ramach FDS powinny być realizowane w trybie kilkuletnim nie zaś jednorocznym. "Tu ze strony rządu widzimy pewne otwarcie, ale chcemy by określił się on w tej kwestii jednoznacznie" - powiedział.

W ramach FDS samorządy będą mogły ubiegać się o dofinansowanie budowy, przebudowy, bądź remont dróg gminnych i powiatowych. Wysokość wsparcia ze środków FDS będzie uzależniona od dochodów samorządów - im niższy dochód, tym większa wartość dofinansowania. Maksymalnie gmina może otrzymać do 80 proc. kosztów inwestycji.

KOMENTARZE1

  • Iwa 2019-03-05 23:41:56
    A ile za rządów Platformy i PSL rocznie trafiało pieniędzy na drogi lokalne za pośrednictwem Wojewody???? Krótka pamięć???

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!