Partnerzy portalu

Droższe parkowanie w Olsztynie

  • PAP
  • 17 kwietnia 2012 - 13:22
Miesięczny abonament za parkowanie samochodów w centrum Olsztyna będzie od środy dwa razy droższy.

Zacznie obowiązywać także progresywna stawka za czas parkowania, wprowadzone również zostaną dwie strefy parkowania ze zróżnicowanymi cenami.

Czytaj też: Parkomaty połykają coraz więcej

Takie zmiany uchwalili w lutym olsztyńscy radni; uchwała wejdzie w życie w środę. Jak poinformował pełniący obowiązki dyrektora Miejskiego Zarządu Dróg, Mostów i Zieleni w Olsztynie (zabierz głos/oceń prezydenta) Karol Więckowski, wyższe i zróżnicowane stawki mają u kierowców wyrobić nawyk szybkiego i efektywnego korzystania z miejsc w płatnej strefie, ale także skłonić do częstszego korzystania ze środków komunikacji publicznej.

W myśl nowych przepisów, w śródmieściu Olsztyna obowiązującą do tej pory jedną strefę zastąpią dwie o zróżnicowanych stawkach za parkowanie. Do tej pory kierowca za pierwsze pół godziny postoju płacił 1 zł, a za pierwszą godzinę 1,40 zł. Teraz za postój w tak zwanej czerwonej strefie, obejmującej ścisłe centrum, pierwsze 30 minut parkowania będzie kosztować 1 zł, pierwsza godzina już 2,50 zł, druga 3 zł, a kolejna 3,60 zł.

W żółtej strefie, obejmującej tereny bardziej oddalone od centrum, za pierwsze 30 minut kierowca zapłaci 70 groszy, za pierwszą godzinę 2 zł, za drugą 2,40 zł, za trzecią 2,80 zł, a za kolejne po 2 zł.

Wzrośnie miesięczny abonament dla kierowców korzystających z miejsc w płatnej strefie parkowania. Do tej pory kierowca płacił 50 zł, teraz zapłaci 100 zł. Kwartalny abonament kosztować będzie 240 zł, a półroczny 400 zł.

Wzrośnie także opłata dla mieszkańców budynków znajdujących się w płatnych strefach – za pozostawienie samochodu na ulicy w konkretnym sektorze płacić będą teraz 50 zł rocznie (do tej pory 20 zł). W strefie płatnego postoju jest 2,2 tys. miejsc.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!