Partnerzy portalu

EEC: Budżet obywatelski antagonizuje obywateli

 • AW
 • 8 maja 2014 - 15:47
Kolejne miasta chwalą się tym, że umożliwiają mieszkańcom decydowanie o wydawaniu pieniędzy w ramach tzw. budżetu obywatelskiego. - To antagonizowanie grup wewnątrz samorządu – twierdzi Jacek Uczkiewicz, wiceprezes NIK.

Jedną z zalet wprowadzenia budżetu obywatelskiego jest zwiększenie wiedzy mieszkańców na temat finansów, które samorządy mają do swojej dyspozycji. Problem w tym, że Kowalski może mieć wpływ tylko na niewielki kawałek finansowego tortu, jakim jest budżet.

- Na pierwszy rzut oka budżet obywatelski jawi się bardzo atrakcyjnie, bo oto pozwala się mieszkańcom mieć wpływ, na co wyda się część miejskich pieniędzy - mówi Jacek Uczkiewicz, wiceprezes Najwyższej Izby Kontroli.

Czytaj też: Budżet obywatelski ma przyszłość

Jednak jego zdaniem, gdy spojrzy się głębiej i bardziej wnikliwie, już tak atrakcyjnie nie jest.

- Bo jeśli o tej małej części budżetu mówi się obywatelski, to jaka jest reszta budżetu? - pyta Uczkiewicz.

Włodarze bowiem chwalą się tym, że pozwalają mieszkańcom wydać kilka procent miejskiej kasy. Ale już ani słowem nie wspomina się o tym, że co do podziału znacznej części budżetu mieszkańcy nie maja praktycznie nic do powiedzenia.

A skoro środków do podziału jest mało, pojawia się problem rywalizacji.

- Dochodzi do antagonizmów wśród grup wewnątrz samorządu, bo rywalizują one o te same pieniądze. To prowadzi do utrwalania się podziałów, a co przy i tak niskiej frekwencji wyborczej może budzić obawy - dodaje wiceprezes NIK.

Artykuł powstał na bazie dyskusji podczas panelu „Złota reguła sektora finansów samorządowych" podczas EEC w Katowicach.

KOMENTARZE5

 • Chełmianin N 2014-05-09 19:47:00
  Rym częstochowski pobudza komórki w rozumie, a kto czytać umie i ma IQ w rozumie,to zrozumie, zaś kto udaje, że pojąc nie umie,to niewiele umie! Sens jest taki,że rym cym,cym polityki jest nie taki!
 • Fran 2014-05-09 17:06:33
  Do Chełmianin N: Napisz to prozą, bo rymy częstochowskie zawiodły. O co Ci chodzi?
 • Chełmianin N 2014-05-09 13:22:49
  Maj się wzajemnie kłócić i na sobie się skupić, bo taki był cel,żeby od rządu odwrócić i ogłupić, a lud wierny dał się kupić i będą teraz się młócić. Zarządzanie odgórne o stokroć jest mądrzejsze, ale władza się wyzbyła i ma rządzenie lżejsze, bo w rządzeniu ma interes i to jest najważniejsze...!!  rozwiń

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!