Eksperyment na uzdrowiskach. "Nie spodziewaliśmy się tego"

Uzdrowiska będą mogły aplikować o środki cyklicznie do 2024 r. (fot. Aneta Kaczmarek/PTWP)
Minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka i wiceminister Ireneusz Zyska 17 maja ogłosili w w Szczawnie Zdroju start programu wsparcia gmin uzdrowiskowych. Za jego realizację odpowiada Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW), a kwota, jaką przeznaczono na ten cel, wynosi 250 mln zł.
- Program "Klimatyczne Uzdrowiska" będzie się składać z dwóch części: adaptacja do zmian klimatu oraz wsparcie efektywności energetycznej w budynkach użyteczności publicznej na terenie gmin uzdrowiskowych.
- Nabór w programie będzie ciągły i potrwa do 2024 roku bądź do wyczerpania środków.
- Zdaniem Jana Golby, prezesa zarządu Stowarzyszenia Gmin Uzdrowiskowych, propozycja NFOŚiGW jest ciekawą projektem dodatkowego wsparcia. Niezmiennie jednak na rozwój polskich uzdrowisk potrzeba więcej środków.

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU SAMORZĄDOWEGO
lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
KOMENTARZE4
-
Kuracjusz
2021-05-21 10:52:17
Gmina Ciechocinek pobiera opłaty klimatyczne, a z drugiej strony pozwala na budowę pensjonatów opalanych ekogroszkim w strefie uzdrowiskowej pod tężniami przy istniejącej sieci gazowej w ulicy.
-
Uniejowianin
2021-05-19 10:05:41
No widać wsparcie ministerstwa na przykładzie uzdrowiska Uniejów, które słynne jest z wód geotermalnych. Jednocześnie samo miasto położone jest na złożach węgla brunatnego. A mądre głowy z ministerstwa blokują rozwój miasta nie wydając zgody na budowę domów. Bo zabudowa terenu może w przyszłości uni... rozwiń
-
Zbigniew
2021-05-19 07:08:34
Tzw.gminy uzdrowiskowe do likwidacji. To wymysł tylko i wyłącznie nastawiony na wyzysk kuracjuszy a nie na czyste powietrze. Te pieniądze są po prostu marnowane.