Partnerzy portalu

Gminna dotacja na przedszkole nie jest kosztem podatkowym

  • PAP
  • 29 sierpnia 2013 - 11:30
Właściciel przedszkola musi wyłączyć z kosztów podatkowych pełną kwotę gminnej dotacji, jaką dostał - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. Nie można jej zaliczyć do kosztów w proporcji, w jakiej bierze ona udział w przychodach przedszkola - stwierdził.

Kobieta, której sprawą zajął się NSA, prowadziła prywatne przedszkole, które utrzymywała z wpłat od rodziców, a poza tym, dostawała na nie dotację z gminy.

Prowadząc przedszkole, kobieta ponosiła wydatki na wyposażenie, pomoce dydaktyczne, jedzenie, wynagrodzenie pracowników i inne. Dotacja z gminy jest uzależniona od ilości dzieci w przedszkolu, ale nie jest przeznaczona na konkretne wydatki, dlatego właścicielka nie potrafiła określić, w jakiej części wydatki pokrywa z dotacji, a w jakiej z wpłat od rodziców. Kobieta chciała zaliczyć wszystkie wydatki do kosztów podatkowych według takiej samej proporcji, w jakiej dotacja bierze udział w całości przychodów z przedszkola, bo pozwala na to ustawa o PIT.

Izba Skarbowa w Warszawie, która zajęła się pytaniem kobiety, stwierdziła, że dotacja jest zwolniona z podatku i w związku z tym wydatki, na które była przeznaczona, nie mogą być kosztami podatkowymi.

Kobieta zaskarżyła decyzję izby do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, a ten się z nią zgodził i uznał, że skoro wydatki związane z przedszkolem nie są finansowane bezpośrednio z dotacji, to koszty podatkowe powinny być rozliczane proporcjonalnie, tak jak chciała właścicielka przedszkola.

Izba skarbowa zaskarżyła ten wyrok warszawskiego sądu do Naczelnego Sądu Administracyjnego, a ten uchylił w środę wyrok WSA (sygn. II FSK 2534/11). Sąd uznał, że izba skarbowa miała rację, każąc właścicielce przedszkola wyłączyć z kosztów podatkowych pełną kwotę gminnej dotacji.

Podobny wyrok Naczelny Sąd Administracyjny wydał już w maju tego roku.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!