Partner portalu

Instytucje kultury przeciwko cięciom w dolnośląskim budżecie

  • pap
  • 25 listopada 2014 - 17:37
Dyrektorzy dolnośląskich instytucji kultury, których organizatorem jest samorząd województwa, protestują przeciwko cięciom w przyszłorocznym budżecie województwa. Dotacje dla tych instytucji mają być mniejsze od 5 do ponad 30 proc. niż w tym roku.

Samorząd Województwa Dolnośląskiego jest organizatorem kilkunastu instytucji kultury w regionie. To m.in. Teatr Polski we Wrocławiu, Narodowe Forum Muzyki, Teatr Dramatyczny w Wałbrzychu, Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy czy Filharmonia Dolnośląska w Jeleniej Górze.

We wtorek dyrektorzy tych instytucji spotkali się w Operze Wrocławskiej z przedstawicielami Dolnośląskiego Urzędu Marszałkowskiego.

Czytaj: Sytuacja we wrocławskiej radzie bardziej skomplikowana niż w sejmiku

Dyrektor Teatru Polskiego we Wrocławiu Krzysztof Mieszkowski ocenił, że cięcia na kulturę w projekcie budżetu spowodują "zlikwidowanie kultury na Dolnym Śląsku".

"To zdarzy się po raz pierwszy w historii naszego kraju, te propozycje finansowe, które zostały przedstawione wszystkim dyrektorom są nie do przyjęcia" - oświadczył Mieszkowski. Tak uważa również dyrektor Narodowego Forum Muzyki, który powiedział, że plany budżetowe samorządu województwa "są jednoznaczne z likwidacją niektórych instytucji".

czytaj też: Oficjalne wyniki wyborów do sejmików wojewódzkich

Według projektu budżetu województwa dolnośląskiego na 2015 r. dotacje na instytucje kultury w regionie mają być niższe od 5 do ponad 30 proc. niż w tym roku. W projekcie zapisano, że wyniosą one łącznie około 55 mln zł. "To o 9 mln zł mniej niż w 2014 r." - powiedziała skarbnik województwa Elżbieta Berezowska.

W najtrudniejszej sytuacji mogą się znaleźć m.in. Teatr Dramatyczny w Wałbrzychu czy Filharmonia Dolnośląska w Jeleniej Górze.

"20 listopada otrzymałam pismo z urzędu z informacją, że nasza dotacja będzie o 30 proc. niższa. To nie jest budżet, który pozwala ograniczyć działalność, zrezygnować z jednej premiery, to jest budżet, w którym zabraknie pieniędzy na płace i na utrzymanie budynków. My walczymy o życie, po co komu teatr, który nie gra" - podkreśliła dyrektor Teatru Dramatycznego w Wałbrzych Danuta Marosz.

Dyrektor Filharmonia Dolnośląska w Jeleniej Górze Zuzanna Dziedzic powiedziała, że w tym roku otrzymała dotację podstawową w wysokości 4,7 mln zł. "Wystarczyło to na opłacenie wynagrodzeń pracowników i nie do końca na utrzymanie budynku filharmonii. W planach na przyszły rok ta dotacje jest mniejsza o 1,4 mln zł, co oznacza, że aby zapewnić płacę muszę zwolnic 30 osób. A co z utrzymaniem budynku?" - pytała Dziedzic.

Skarbnik województwa dolnośląskiego tłumaczyła dyrektorom instytucji kultury, że cięcia dotykają nie tylko kultury, ale również innych obszarów. "Mamy gorszą sytuację finansową przede wszystkim ze względu na niższy podatek CIT płacony przez KGHM" - zaznaczyła skarbnik.

Wyjaśniła, że w 2012 r. wpływy z podatku CIT do budżetu województwa wyniosły 700 mln zł, z czego KGHM wpłacił 400 mln zł.

"W 2014 r. wpływy z KGHM to 100 mln zł, a w przyszłym roku będą jeszcze niższe. Wynika to m.in. z płaconego przez tę firmę podatku od kopalin, który jest odprowadzany do budżetu państwa i licznych inwestycji zagranicznych miedziowej spółki. To powoduje, że zysk KGHM jest niższy, a więc i płacą niższy podatek CIT" - zauważyła.

Berezowska uspokajała, że w 2014 r. budżet województwa również musiał borykać się z problemami finansowymi, a jednak instytucje kultury na tym nie ucierpiały.

"Zrekompensujemy braki finansowe w instytucjach kultury z rezerwy celowej województwa i obiecanych przez ministerstwo finansów 13 mln zł rekompensaty za straty jakie ponosi budżet województwa w związku z podatkiem od kopalin i płaconym wysokim janosikowym" - podkreśliła.

Dyrektorów instytucji kultury te zapewnienia nie przekonały i zaplanowano kolejne spotkanie, tym razem z udziałem marszałka województwa dolnośląskiego Cezarego Przybylskiego. Dyrektorzy chcą również w tej sprawie wystosować list protestacyjny do prezydenta Bronisława Komorowskiego oraz premier Ewy Kopacz

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!