PARTNERZY PORTALU
  • BGK
  • BGK

Kanalizacja budowana przez gminę a VAT

  • AW    14 listopada 2011 - 17:29
Kanalizacja budowana przez gminę a VAT

Gmina nie ma prawa do obniżenia kwoty podatku w związku z budową kanalizacji deszczowej, gdyż taka inwestycja nie służy do czynności opodatkowanych podatkiem VAT. Taką interpretację prawną podaje Izba Skarbowa w Łodzi.




Gmina jest jednostką samorządu terytorialnego zarejestrowaną jako czynny podatnik VAT ze względu na uzyskiwanie przychodów z tytułu sprzedaży gruntów oraz wynajmu lokali. Wykonuje zadania publiczne o znaczeniu lokalnym, niezastrzeżone ustawami na rzecz innych podmiotów. Do zadań własnych gminy należy zaspokajanie zbiorowych potrzeb wspólnoty.

W tym celu pewna gmina planuje budowę kanalizacji deszczowej w ulicach. Na dofinasowanie powyższej inwestycji chce się zaciągnąć pożyczkę w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Czy w stosunku do kosztów opisanej budowy kanalizacji deszczowej w ulicach: istnieć będzie możliwość obniżenia przez gminę podatku należnego VAT o kwotę podatku naliczonego? Z takim zapytaniem zwrócili się do dyrektora Izby Skarbowiej w Łodzi samorządowcy.

Czytaj też: Rośnie sieć wodociągów i kanalizacji

Izba Skarbowa podkreśla fakt, iż przedmiotowa inwestycja nie będzie związana ze sprzedażą opodatkowaną, gmina nie ma możliwości obniżenia podatku należnego o podatek naliczony w związku realizacją powyższego zadania. Zgodnie bowiem z art. 86 ustawy o podatku od towarów i usług podatnikowi przysługuje prawo obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Sieć kanalizacji deszczowej nie będzie wykorzystywana do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług.

- Rozliczenie podatku naliczonego na zasadach określonych w art. 86 ust. 1 ustawy, uwarunkowane jest tym, aby nabywane towary i usługi były wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. W omawianej sprawie warunki uprawniające do odliczenia nie zostały spełnione, gdyż towary i usługi nabywane w ramach realizacji projektu nie są związane z czynnościami opodatkowanymi tym podatkiem. Zatem, podatnik nie ma prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony z faktur dokumentujących wydatki poniesione z tytułu realizowanej inwestycji - argumentuje dyrektor łódzkiej Izby Skarbowej.

Zatem warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest niewątpliwy i bezsporny związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!




REKLAMA




×
KOMENTARZE (1)

  • dłużnik, 2011-11-15 12:08:30

    Bakalarczyk obrońca ludu. Uczciwy sie znalazł. W pracy idzie na L4, a w tym czasie bierze udział w w sesjach rady gm. czy to uczciwe? Jak chory to nie powinien pracować. Ciekawe co na to ZUS?

Drodzy Użytkownicy!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.