Partner portalu

Kapituła nie nada tytułu

  • wer
  • 23 listopada 2011 - 22:58
Wojewoda dolnośląski w rozstrzygnięciu nadzorczym uznał, że radzie gminy nie wolno powierzyć kapitule zadań związanych z nadawaniem tytułu honorowego obywatela gminy.

Rada gminy Jerzmanowa podjęła na sesji w dniu 26 października 2011 r. uchwałę Nr XII/81/2011 w sprawie określenia trybu i sposobu nadawania tytułu ''Zasłużony dla gminy Jerzmanowa''.

Według przyjętego regulaminu nadawania tytułu ''Zasłużony dla gminy Jerzmanowa'', rada gminy ustaliła, że tytuł nadaje rada gminy Jerzmanowa na wniosek przedstawiony przez kapitułę, w skład której wchodziłoby czterech radnych oraz wójt gminy w roli przewodniczącego.

Co prawda zgodnie z przepisem kompetencyjnym art. 18 ust. 2 pkt 14 ustawy o samorządzie gminnym: „Do wyłącznej właściwości rady gminy należy nadawanie honorowego obywatelstwa gminy”, jednak wojewoda dolnoślaski uchylił uchwałę rady.

W rozstrzygnięciu nadzorczym stwiedził, że treść tego przepisu jakkolwiek przyznaje radzie gminy kompetencje do ustalenia zasad i trybu przyznawania tytułu, to jednak nie oznacza to pełnej dowolności w ustalaniu tej procedury.

''Nie ulega wątpliwości, że to wójt gminy Jerzmanowa jest organem, który będzie odpowiedzialny za wykonanie przedmiotowej uchwały i jak to już wykazano wyżej, wykonuje on swoje zadania przy pomocy urzędu gminy. Rada nie ma natomiast podstaw do wskazywania innych podmiotów, które byłyby odpowiedzialne za realizację zadań gminy, nie może także decydować o tym, w jaki sposób wójt wykona daną uchwałę'' - czytamy w rozstrzygnięciu nadzorczym

Wojewoda wyjaśnia także, że: ,,rada może oczywiście, na podstawie art. 21 ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym, powołać komisję do wykonania zadania, jakim jest przyznawanie tytułu honorowego obywatela Gminy, jednak członkowie takiej komisji musieliby być powołani wyłącznie z grona radnych Rady Gminy. W § 2 ust. 3 badanej załącznika do uchwały wymieniono jednak kto wchodzi w skład komisji i nie są to osoby będące wyłącznie radnymi Rady Gminy'' .

Sygn. Nr NK-N.4131.564.2011.MS6-1

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!