Partner portalu

Katowicki Holding Węglowy przygotowywany do włączenia do SRK

Najdalej w początkach 2018 r. majątek Katowickiego Holdingu Węglowego (KHW) powinien zostać przekazany do Spółki Restrukturyzacji Kopalń (SRK). Ma to być kolejny etap porządkowania nieprodukcyjnego górniczego majątku - poinformował wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski.

• Przygotowanie pogórniczych terenów pod inwestycje ma zbiec się w czasie - według Tobiszowskiego - z finalizowaniem Programu inwestycyjnego dla Śląska.

• Tobiszowski wskazał również na konieczność opracowania skutecznej formuły gospodarowania pogórniczymi zasobami mieszkaniowymi.

Wiosną tego roku holding przekazał wszystkie swoje kopalnie, wraz z załogą, do Polskiej Grupy Górniczej. W KHW pozostał jedynie nieprodukcyjny majątek, który docelowo ma trafić do SRK. Do holdingu należą m.in. nieprodukcyjne nieruchomości, tereny poprzemysłowe oraz udziały w dwóch spółkach: mieszkaniowej i handlowej.

"Myślimy, że w tym roku powinniśmy móc ten proces zakończyć, jednak zawsze gdy mamy do czynienia z procedurą formalno-prawną trzeba liczyć się z tym, że może to przesunąć się o kilka tygodni" - dodał wiceminister, który chciałby, aby majątek holdingu możliwie jak najszybciej znalazł się w spółce restrukturyzacyjnej.

W uporządkowaniu pogórniczych terenów ma pomóc specjalna ustawa, której projekt powstaje w resorcie energii. Chodzi o akt prawny obejmujący te tereny pogórnicze, które dziś obarczone są wadami formalno-prawnymi, wynikającymi z zaszłości historycznych. Chodzi np. o braki w dokumentacji czy nieuregulowane kwestie własnościowe.

"Taka ustawa jest przygotowywana w ministerstwie. Mamy już pod tym kątem dobrze opracowane kwestie dotyczące terenów Kompanii Węglowej, teraz dokładamy uwarunkowania dotyczące gruntów Katowickiego Holdingu Węglowego; swoje uwagi wnosi też zarząd SRK" - powiedział wiceminister, podkreślając, iż ważne jest, by ustawa objęła wszystkie zdiagnozowane przypadki wad formalnych i nie było potrzeby jej późniejszego nowelizowania.

Przygotowanie pogórniczych terenów pod inwestycje ma zbiec się w czasie - według Tobiszowskiego - z finalizowaniem Programu inwestycyjnego dla Śląska, który miałby być współfinansowany ze środków unijnych. Chodzi o środki adresowane specjalnie do regionu dotkniętego restrukturyzacją przemysłu; nie tylko górnictwa, ale i hutnictwa.

Tobiszowski wskazał również na konieczność opracowania skutecznej formuły gospodarowania pogórniczymi zasobami mieszkaniowymi. Częściowo należą one do Spółki Restrukturyzacji Kopalń, natomiast dawne mieszkania kopalń KHW należą do Śląsko-Dąbrowskiej Spółki Mieszkaniowej. Wiceminister ocenił, że powinna ona pozostać samodzielnym podmiotem. Jego zdaniem, potrzebny jest przemyślany system zarządzania tymi zasobami.

Zobaczcie naszą najnowszą "Moc Opinii". Grubo ponad godzinę rozmawialiśmy z kandydatami na prezydenta Rudy Śląskiej Michałem Pierończykiem i Krzysztof Mejerem. Głosowanie w mieście w centrum Śląska - to wg politologów - najważniejsze wybory w tym roku.

 
KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!