Partner portalu

Kraków: Nie będzie pieniędzy na Muzeum PRL-u?

Ministerstwo Kultury wycofało się z finansowania prac mających doprowadzić do otwarcia w Krakowie Muzeum-PRL-u wraz z wystawą stałą - poinformowało MKiDN.

• W umowie zawartej 16 października 2013 r. ministerstwo zadeklarowało współprowadzenie Muzeum PRL-u, przekazywanie na jego funkcjonowanie kwoty nie mniejszej niż 1 mln zł rocznie oraz przeznaczenie dodatkowej dotacji.

• Tymczasem Ministerstwo Kultury wycofało się z finansowania.

• Na razie nie zapadła jednak decyzja o wycofaniu się ze współprowadzenia przez resort tej placówki - poinformowało MKiDN.

Mieszczące się w dawnym nowohuckim kinie "Światowid" Muzeum PRL-u jest instytucją od 2013 r. współprowadzoną przez ministerstwo oraz gminę Kraków. W placówce odbywają się ekspozycje czasowe oraz plenerowe. Na początku października ub. r. rozstrzygnięty został konkurs na projekt architektoniczno-budowlany, scenariusz wystawy stałej i projekt jej aranżacji.

W umowie zawartej 16 października 2013 r. przez ówczesnego ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego ministerstwo zadeklarowało współprowadzenie przez pięć lat Muzeum PRL-u, przekazywanie na jego funkcjonowanie kwoty nie mniejszej niż 1 mln zł rocznie oraz przeznaczenie dodatkowej dotacji na sfinansowanie scenariusza i projektu ekspozycji stałej, prac budowlanych związanych z adaptacją budynku "Światowida" na potrzeby muzeum oraz na urządzenie wystawy stałej.

Kilka dni temu władze Krakowa otrzymały jednak pismo z informacją, że minister kultury i dziedzictwa narodowego zdecydował o zaniechaniu dalszego finansowania inwestycji z budżetu państwa.

Czytaj też: Rozstrzygnięto konkurs na projekt architektoniczno–budowlany Muzeum PRL-u w Krakowie

"Przeprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego analiza dotychczasowej realizacji inwestycji i przedłożonych planów wykazała, że inwestycja jest znacznie opóźniona z przyczyn nieleżących po stronie ministerstwa i nie zostanie fizycznie rozpoczęta w okresie obowiązywania umowy" - napisał do dyrektora Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, które zarządza będącym w organizacji Muzeum PRL-u, wiceminister Jarosław Sellin.

Zastępca prezydenta Krakowa Andrzej Kulig powiedział, że jest tym stanowiskiem zaskoczony. "W umowie z 2013 r. nie zostało określone, kiedy inwestycja się rozpocznie. Dlatego ten argument wydaje się chybiony" - mówił Kulig.

W programie inwestycyjnym na 2015 r. zapisano, że otwarcie wystawy stałej nastąpi 1 lutego 2019 r. i taki termin podawano też w kolejnych dokumentach przekazywanych ministerstwu, co według zarządzających Muzeum PRL-u nie budziło żadnych wątpliwości do zasadności finansowania inwestycji.

Według przedstawicieli miasta chodzi o niebagatelną kwotę, bo resort deklarował wcześniej sfinansowanie prac inwestycyjnych w Muzeum PRL-u do kwoty 50 mln zł, choć suma ta nie została zawarta w żadnej umowie. Koszt przygotowania dokumentacji był szacowany na 2 mln zł, a realizacja wybranego w konkursie projektu na 48 mln zł.

W odpowiedzi na pytanie, czy oprócz terminu realizacji inwestycji na decyzję o wstrzymaniu finansowania miały wpływ inne względy, np. przewidywana formuła placówki i wybrany w konkursie scenariusz wystawy stałej, Centrum Informacyjne MKiDN odpowiedziało, że "kluczowe były przesłanki wynikające z niezgodności bieżącego harmonogramu inwestycji z zapisami umowy z 2013 r. o prowadzenie Muzeum PRL-u z Gminą Miejską Kraków jako wspólnej instytucji kultury".

Czy wstrzymanie finansowania inwestycji oznacza wycofanie się ministerstwa ze współprowadzenia tej placówki? "Decyzja w sprawie umowy nie zapadła" - poinformowano PAP w resorcie.

O utworzenie Muzeum PRL-u przez lata zabiegali Krystyna Zachwatowicz i Andrzej Wajda. Wraz z Teresą Bogucką oraz Anną i Jackiem Fedorowiczami założyli Fundację SocLand, której celem było otwarcie takiej placówki, w Warszawie lub w krakowskiej Nowej Hucie. Muzeum jednak nie powstało.

W 2006 r. władze Krakowa zakupiły od spółki Apollo Film budynek po dawnym kinie Światowid, w którym w kwietniu 2008 r. rozpoczęło działalność Muzeum PRL-u jako oddział Muzeum Historii Polski.

Zaplanowano wtedy, że nowoczesna ekspozycja o dziejach Polski w latach 1944-1989, będąca jednocześnie przestrogą przed totalitaryzmem i zniewoleniem. Placówka zaczęła gromadzić przedmioty codziennego użytku z okresu PRL-u, pamiątki dokumentujące działalność opozycyjną , ogłoszenia, druki, zdjęcia oraz nagrania radiowe, telewizyjne, kroniki filmowe, fragmenty filmów fabularnych i dokumentalnych.

0d 1 stycznia 2013 r. Muzeum PRL-u zostało miejską instytucją kultury, od października 2013 współprowadzoną przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!