Partner portalu

Kraków: Nowy most w ciągu trasy S7 będzie miał imię kard. Macharskiego

Imię kard. Franciszka Macharskiego nosić będzie nowy most w ciągu trasy S7, łączący Nową Hutę z Rybitwami. Uchwałę w tej sprawie radni Krakowa przyjęli jednogłośnie (43 głosów) w środę.

Otwarty w czerwcu most na Wiśle jest najdłuższym mostem w Krakowie i Małopolsce. Składa się z dwóch równoległych obiektów o długości ok. 700 metrów każdy.

Z wnioskiem o nazwanie mostu na Wiśle imieniem Franciszka Macharskiego wystąpił znany krakowski fotoreporter Marek Lasyk. W rozmowie z dziennikarzami podkreślił on, że wystąpił w imieniu tysięcy internautów. Poparli go m.in. ks. Robert Mikos i Polska Akademia Umiejętności.

Marek Lasyk podkreślił, że kard. Franciszek Macharski odgrywał ważną rolę w jego życiu. "Był osobą, która przechodziła przez całe moje życie, gdzieś tak obok, ja go widziałem bardzo często, w momencie kiedy zacząłem prace zawodową fotografowałem go setki razy, często gęsto wymieniliśmy zdania, uśmiechy, po prostu był koło mnie" - powiedział Lasyk i zaznaczył, że Macharski zawsze szanował fotoreporterów.

W ocenie Lasyka kardynał nie wypowiadał zdań, które by dzieliły. "Ks. Franciszek łączył ludzi, tak jak most łączy dwa brzegi" - zaznaczył.

Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski podkreślił, że w tym roku mija rok od śmierci kard. Macharskiego, i poparł nadanie mostowi jego imienia.

Franciszek Macharski urodził się 20 maja 1927 r. w Krakowie, tu też zmarł 2 sierpnia 2016 r. Przez blisko 27 lat był metropolitą krakowskim. Jego poprzednikiem i wielkim przyjacielem był Karol Wojtyła. To właśnie z rąk Jana Pawła II otrzymał sakrę biskupią i godność kardynalską. Za czasów kiedy administrował archidiecezją krakowską powstało ponad 200 nowych parafii, wybudowano dziesiątki kościołów i kaplic.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!