Partnerzy portalu

Kraków wyemituje obligacje na spłatę kredytów

  • PAP
  • 10 kwietnia 2013 - 17:45
Kraków wyemituje w tym roku obligacje komunalne na łączną kwotę 220 mln zł - zdecydowała w środę rada miasta. Pieniądze uzyskane w ten sposób zostaną przeznaczone na spłatę zobowiązań wynikających z wcześniej zaciągniętych kredytów i pożyczek.

Zgodnie z przyjętą uchwałą miasto wyemituje 200 tys. obligacji, każda o wartości nominalnej 1 tys. zł. Propozycja ich zakupu zostanie skierowana do mniej niż 100 indywidualnych adresatów. Władze Krakowa chcą, aby obligacje zostały wypuszczone w maju tego roku.

Obligacje zostaną wyemitowane w dwóch seriach: na kwotę 100 mln zł o terminie zapadalności 10 lat oraz na kwotę 120 mln z 15-letnim terminem wykupu (liczone od daty emisji). Papiery oprocentowane będą według stałej lub zmiennej stopy procentowej ustalonej o warunki rynkowe przed datą emisji.

Czytaj też: Gminy polubiły obligacje

Jak uzasadniał skarbnik Krakowa Lesław Fijał, po rozpoznaniu warunków na rynkach finansowych dotyczących kredytów dla jednostek samorządu terytorialnego, okazało się, że korzystniejsze dla miasta - z uwagi na niższe koszty i pewność uzyskania środków finansowych - jest wyemitowanie obligacji.

"W obecnie panującej sytuacji na rynkach kapitałowych pozyskanie kredytów długoterminowych w bankach komercyjnych jest o wiele trudniejsze, albowiem coraz mniej banków jest zainteresowanych tego rodzaju finansowaniem" - dodał skarbnik.

Według przyjętego na ten rok budżetu Krakowa dochody gminy mają wynieść 3 mld 611 mln zł, a wydatki 3 mld 575 mln zł. Skumulowane zadłużenie miasta wyniesie 2 mld 73 tys. zł i stanowić będzie 55,39 proc. planowanych dochodów.

Kraków posiada długoterminowy międzynarodowy rating na poziomie A- z perspektywą stabilną, nadany przez międzynarodową agencję ratingowa Standard & Poor's. Ocena A- odpowiada ratingowi Polski dla zadłużenia w walutach obcych i jest najwyższym wynikiem z możliwych do uzyskania przez jednostkę samorządu terytorialnego w kraju.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!