PARTNERZY PORTALU
  • BGK
  • BGK

Kto może wydawać JST polecenia w świetle ustawy o COVID-19? Związek Powiatów Polskich wyjaśnia

  • PW    20 marca 2020 - 16:16
Kto może wydawać JST polecenia w świetle ustawy o COVID-19? Związek Powiatów Polskich wyjaśnia
Styczniowe posiedzenie zarządu Związku Powiatów Polskich (Fot. zpp.pl)

Związek Powiatów Polskich skierował pismo do wszystkich powiatów i miast na prawach powiatu wraz z opinią prawną dotyczące zakresu uprawnień wojewody do wydawania poleceń na podstawie przepisów ustawy z dnia 2 marca 2020 r. dotyczącej zwalczania koronawirusa. 
Oczekuje też od JST informacji zwrotnej.




  • W piśmie do powiatów i miast na prawach powiatu prezes zarządu ZPP Andrzej Płonka pyta, czy do tej pory wojewoda wydał im jakiekolwiek polecenia dotyczące szczególnych rozwiązań związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.
  • Z opinii prawnej załączonej do pisma skierowanego dla samorządów wynika, że może to zrobić tylko premier.
  • Wojewoda może zatem wydawać wyłącznie te polecenia, które mieszczą się w zakresie zadań jednostki samorządu terytorialnego i nie wiążą się z istotnymi zmianami w sferze zewnętrznej - wyjaśnia ZPP.

Pytanie zawarte w piśmie ZPP odnosi się do ewentualnych poleceń wydanych przez wojewodów w świetle ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych.

W przypadku odpowiedzi twierdzącej, związek oczekuje informacji zwrotnej: ile było ich do tej pory wydanych, czego dotyczyły, czy któreś z nich pociąga za sobą znaczące wydatki, a także 
czy takie polecenia miały umocowanie w wojewódzkich planach zarządzania kryzysowego.

To kompetencja Prezesa Rady Ministrów

Już na wstępie załączonej do pisma opinii prawnej, opracowanej przez zastępcę dyrektora biura ZPP Grzegorza P. Kubalskiego, znajduje się odpowiedź, czy takie polecenia się zgodne z prawem.

Zobacz też Związek Powiatów Polskich radzi co zrobić, żeby poprawić krytyczną sytuację szpitali powiatowych.

- Nie, wojewoda nie ma takiego uprawnienia. Określone zadania w trybie przywołanej
ustawy może nakładać na poszczególne jednostki samorządu terytorialnego wyłącznie Prezes
Rady Ministrów - podkreśla Kubalski.

Przywołana ustawa przewiduje dwa odrębne tryby zobowiązywania JST do podjęcia określonych działań. Pierwszy zawarto w art. 10 i mówi, że Prezes Rady Ministrów może, na wniosek ministra właściwego do spraw zdrowia, nałożyć na JST obowiązek wykonania określonego zadania w związku z przeciwdziałaniem CoViD-19 (ust. 1). Z kolei w ust. 3 znalazły się przykładowe zadania, które w tym trybie mogą być nałożone. Są to: zmiany w strukturze organizacyjnej podmiotu leczniczego lub przekazania produktów leczniczych, wyrobów medycznych, środków specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz aparatury i sprzętu medycznego, w celu zapewnienia kontynuacji udzielania świadczeń zdrowotnych w innym podmiocie leczniczym.

- Choć przykłady dotyczą funkcjonowania podmiotów leczniczych, dla których podmiotem tworzącym jest jednostka samorządu terytorialnego, to w tym trybie może być nałożone dowolne zadanie – byle tylko był on związany z przeciwdziałaniem CoViD-19 - zwraca uwagę zastępca dyrektora biura ZPP. - Co istotne – zadania nałożone w takim trybie są traktowane jako zadania zlecone z zakresu administracji rządowej (ust. 6 przywołanego artykułu), a w przypadku nałożenia obowiązku zapewnia się środki na pokrycie wydatków związanych z wykonaniem tego zadania (ust. 4). Użyte sformułowanie sugeruje, środki powinny być zapewnione uprzednio, tj. przed koniecznością wykonania zadania - dodaje.

O wojewodzie mowa w drugim trybie





REKLAMA




×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. O celach tego przetwarzania zostaniesz odrębnie poinformowany w celu uzyskania na to Twojej zgody. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.