PARTNERZY PORTALU

Kto zapłaci za budowę i utrzymanie schronów?

  • AKC    23 maja 2022 - 14:41
Kto zapłaci za budowę i utrzymanie schronów?
Schrony w polskich miastach pomieszczą 3 proc. mieszkańców (Fot. Tomasz Zugaj, CC BY-SA 4.0/ wikipedia)

Związek Powiatów Polskich wydał opinię do projektu ustawy o zmianie ustawy o obronie ojczyzny. Niejasny dla samorządowców jest zapis dotyczący budowli ochronnych, a dokładniej tego, kto owe budowy będzie finansował.
  • Wątpliwości samorządowców budzą nie tylko kwestie finansowe, ale i formalne.
  • Chodzi konkretnie o zapis o wprowadzeniu drogą rozporządzenia zasad przygotowania i wykorzystania budowli ochronnych oraz obowiązków i uprawnień organów jednostek samorządu terytorialnego w tym zakresie.
  • W opinii ZPP zadanie do powinno być uregulowane ustawowo.

Ustawa o obronie ojczyzny, która weszła w życie 23 kwietnia, nakłada obowiązki również na samorządy. Są one związane m.in. z prowadzeniem kwalifikacji wojskowej, a także udzielaniem niezbędnej pomocy organom wojskowym. 

Senacki projekt nowelizacji ustawy wprowadza jeszcze jedno zadanie - dotyczące budowy schronów i uprawnień organów jednostek samorządu terytorialnego w tym zakresie. Zaproponowane w noweli zapisy budzą wątpliwości ZPP.

"Delegacja ustawowa Rady Ministrów do wydania rozporządzenia w sprawie organizacji obrony cywilnej, znajduje się w art. 143 ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczpospolitej Polskiej, a nie jak wskazuje projektodawca w art. 140. Kwestie dotyczące budowli ochronnych, nie zostały wskazane w żaden sposób w przywoływanym art. 143, a znajdują odzwierciedlenie dopiero w tekście rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 28 września 1993 r., zatem proponowane przez projektodawcę rozwiązanie dotyczące wydania delegacji do wydania rozporządzenia, w którym zostaną uregulowane jedynie zasady przygotowania i wykorzystywania budowli ochronnych, jest swoistym novum w polskim porządku prawnym" - zauważa związek.

W opinii Związku Powiatów Polskich, rozwiązania dotyczące zasad przygotowania i wykorzystania budowli ochronnych, w szczególności obowiązki i uprawnienia organów jednostek samorządu terytorialnego, powinny stanowić materię regulowaną ustawą, nie rozporządzeniem.

Inną kwestią, na którą zwraca uwagę związek, są finanse. 

"Już na tym etapie prac wątpliwości budzą kwestie finansowania budowli ochronnych: na jakich zasadach i z jakich środków finansowane będzie zarówno przygotowanie, jak i utrzymanie budowli oraz czy koszt ten nie zostanie w jakiś sposób przerzucony na jednostki samorządu terytorialnego?" - pisze w opinii ZPP.

Zdaniem związku tak ważne i kosztowne zagadnienie powinno zostać uregulowane ustawowo. "Dopiero wówczas będziemy mogli przystąpić do merytorycznego zaopiniowania projektu" - dodaje.

Nowa rzeczywistość, nowe cele

Główne cele ustawy o obronie ojczyzny to m.in. zwiększenie budżetu na obronność, zwiększenie liczebności Wojska Polskiego, odtworzenie systemu rezerw oraz zwiększenie możliwości szkolenia żołnierzy. Zapisy mają także ułatwić służbę ochotnikom, którzy chcieliby odbyć przeszkolenie.

W sobotę, 21 maja, rozpoczął się nabór do nowego rodzaju służby w wojsku - dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. Nowy rodzaj służby ma być skutecznym mechanizmem zwiększania liczebności Wojska Polskiego oraz budowania jego rezerw.

Ile mogą zarobić ci, którzy do niej przystąpią? 4560 zł plus zakwaterowanie i wyżywienie na czas służby. 

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!