Partner portalu

"Kwestia finansowania JST wciąż w perspektywie 30 lat nie została zakończona"

  • KO
  • 27 maja 2020 - 15:05
Stabilne finansowanie musi być podstawą funkcjonowania samorządu w Polsce, uważają uczestnicy sesji "Przyszłość samorządu w Polsce – polityka i ramy prawne" zorganizowanej w 30-lecie samorządów w ramach EECOnline.

Jak radzić sobie z sytuacją finansową, jaka dotknęła polskie samorządy to zdaniem Beaty Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego najważniejsze obecnie pytanie. - Jeśli kwestia ta nie zostanie skutecznie rozwiązana, uniemożliwi nam ona jakiekolwiek funkcjonowanie-  zaznaczała. - To jest ogromne niebezpieczeństwo - dodała Beata Klimek.

- Sytuacja finansowa w wyniku pandemii dotyka polski samorząd, który powinien mieć swoja tarczę antykryzysową, by pomogła nam przetrwać - mówił mówił prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny.

Czytaj też: Tarcza 4.0. Zadłużenie samorządów wzrośnie. Niektórzy właśnie tego chcą...

 

Dodawał, że polski samorząd jest największym inwestorem inwestycyjnym w kraju. Jednak zauważał, że problem znany jest od lat.  - Fundamenty organizacyjne, prawne to coś, co zbudowało twarde podstawy dzisiejszego sukcesu samorządu. Kwestia finansowania wciąż w perspektywie 30 lat nie została zakończona. To powinno być przedmiotem ciągłej debaty i dyskusji - mówił prezydent Stalowej Woli. - Samorząd powinien się samofinansować, lub posiadać mechanizmy, które na to pozwolą - zaznaczał w dyskusji, wskazując m.in. kwestię stabilnego finansowania oświaty. Trzeba też, jego zdaniem, ustanowić zdrowe zasady funkcjonowania takich programów jak np. 500 plus.

W ocenie wiceprezydenta Białegostoku obecny rząd "nie ma serca dla samorządów". - Są podejmowane decyzje np. o zwolnieniu młodych osób z podatku dochodowego, ale nikt nie myśli o rekompensowaniu tego miastom - mówił Rafał Rudnicki. 

- Myślę, że jako powiaty doskonale sobie radzimy, wystarczy nam nie przeszkadzać - apelował z kolei starosta bieruńsko-lędziński Bernard Bednorz. Bednorz przypomniał, że jego powiat stracił 2 lata temu 15 proc. dochodów z tytułu opłat środowiskowych, po tym, jak opłaty za odprowadzanie wód z dwóch kopalń na terenie powiatu trafiły do budżetu państwa. 

W debacie wzięli udział: Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego, prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny, prezydent Gdyni Wojciech Szczurek, starosta powiatu bieruńsko-lędzińskiego Bernard Bednorz, Rafał Rudnicki, zastępca prezydenta Białegostoku i prof. Ryszard Cichocki, socjolog z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. 

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!