Partner portalu

Łódź. Sąd unieważnił kodeks reklamowy uchwalony przez łódzkich rajców

Wojewódzki Sąd Administracyjny - po skardze wojewody łódzkiego Zbigniewa Raua - unieważnił uchwałę łódzkiej rady miejskiej dotyczącą kodeksu reklamowego. Regulował on zasady umieszczania w przestrzeni miejskiej obiektów reklamowych. Rajcy przyjęli ją w listopadzie 2016 r.

Skarga wojewody dotyczyła obowiązującej od końca ubiegłego roku uchwały łódzkiej Rady Miejskiej w Łodzi, która regulowała zasady i warunki sytuowania na terenie miasta obiektów małej architektury - tablic i urządzeń reklamowych oraz ogrodzeń (ich gabarytów, standardów jakościowych i rodzajów materiałów budowlanych, z jakich mogą być wykonane).

Zdaniem wojewody, uchwała ta ingerowała we własność prywatną, ograniczała wolność gospodarczą przedsiębiorców i mogła prowadzić do naruszenia ich praw.

Sąd podzielił te zarzuty i stwierdził jej nieważność. Wyrok nie jest prawomocny; łódzcy rajcy mogą wnieść skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie.

Nie wiadomo jednak, czy zaskarżą wyrok. Wiceprzewodniczący rady Paweł Bliźniuk (PO) - pytany o to - nie chciał się wypowiadać, zanim nie zapozna się z uzasadnieniem decyzji sądu.

KOMENTARZE1

  • właściciel 2017-08-17 13:35:35
    A plany zagospodarowania przestrzennego, które określają jedyny słuszny kolor i materiał dachów i płotów, ale elewacji już nie, to nie ingerują we własność prywatną?!

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!