Partner portalu

Łódzkie, budżet na 2016 r.: Dochody ponad 799,7 mln zł, wydatki ponad 750,8 mln zł

Radni sejmiku województwa łódzkiego uchwalili budżet na 2016 rok. Po raz kolejny zakłada on nadwyżkę finansową. Dochody województwa mają wynieść ponad 799,7 mln zł, wydatki ponad 750,8 mln zł. Nadwyżka wyniesie prawie 49 mln zł.

Za przyjęciem budżetu głosowało 17 radnych koalicji PO-PSL. Przeciwko było 12 radnych z klubu PiS i jeden z SLD.

To kolejny z rzędu rok, gdy budżet zakłada nadwyżkę finansową. Zostanie ona w całości przekazana na spłatę zobowiązań z tytułu długoterminowego kredytu bankowego, pożyczki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz spłatę obligacji. Dzięki spłatom wskaźnik zadłużenia województwa w stosunku do planowanych dochodów spadnie do 41,2 proc.

Przewodniczący klubu radnych PiS Piotr Adamczyk uważa, że budżet jest bardzo zły. Zwrócił uwagę, iż dochody woj. łódzkiego nie były tak niskie od 2011 roku. Dodał, że również wydatki są też jednymi z najniższych w ostatnich latach. To zdaniem radnych PiS świadczy o trudnej sytuacji woj. łódzkiego. "Województwo się zwija, a nie rozwija" - mówią.

Budżetu bronił szef klubu radnych PO Tomasz Piotrowski. Jak mówił jest on z jednej strony przejściowy, dający "delikatny oddech mieszkańcom" województwa, ale jednocześnie przygotowujący do dużych inwestycji w następnych latach. Inwestycji, które będą m.in. współfinansowane z unijnych pieniędzy. "Ma niezłą nadwyżkę, a to dobra prognoza na przyszłe lata, kiedy trzeba będzie się skupić na absorpcji, jak największej ilości środków europejskich. O tym trzeba dzisiaj myśleć, aby te pieniądze jak najlepiej wydać i skutecznie rozliczyć" - powiedział.

Jednocześnie zaznaczył, że w ramach tego "przejściowego budżetu" udało się - jego zdaniem - zapisać kilka ważnych i ciekawych propozycji.

W 2016 r. największe wydatki mają być w transporcie i łączności - ponad 275,1 mln zł. Będą prowadzone prace na drogach wojewódzkich m.in. na odcinku Bolimowska Wieś - Skierniewice (19,6 mln zł), granica województwa - Uniejów (17,5 mln zł), czy na drodze 713 na odcinku przechodzącym przez Tomaszów Mazowiecki (15,5 mln zł). Zaplanowano zakup kolejnego pociągu i dokapitalizowanie Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej.

Na administrację przeznaczono ponad 143 mln zł. Pieniądze zostaną wydane m.in. na wykup akcji Łódzkiej Agencji Rozwoju Regionalnego, funkcjonowanie Łódzkiej Regionalnej Sieci Teleinformatycznej czy Regionalnego Systemu Informacji Medycznej Województwa Łódzkiego.

Ponad 77,9 mln zł, ma być przeznaczone na kulturę i ochronę dziedzictwa narodowego; ponad 48,2 mln zł na rolnictwo i łowiectwo; ponad 53,2 mln zł na oświatę i wychowanie; ponad 21,5 mln zł na pomoc społeczną; ponad 11,8 mln zł kulturę fizyczną, a ponad 9,9 mln zł na ochronę zdrowia.

W planach województwa jest np. objęcie udziałów w spółce Wytwórnia Filmów Oświatowych, rozbudowa szpitala im. Kopernika w Łodzi i przekształcenie go w Wojewódzkie Centrum Onkologii czy dofinansowanie Łódzkiego Akademickiego Centrum Sportowo-Dydaktycznego Politechniki Łódzkiej.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!