Partner portalu

Lubuski samorząd przekazał 300 tys. zł na gorzowską katedrę

Radni lubuskiego sejmiku zdecydowali na nadzwyczajnej sesji w Gorzowie Wielkopolskim o przekazaniu 300 tys. zł na zabezpieczenie gorzowskiej katedry po pożarze. Pożar wieży kościoła katedralnego wybuchł 1 lipca, walka z ogniem trwała blisko dobę.

Remont wieży po pożarze może kosztować - według wstępnych szacunków - przynajmniej 10-12 mln zł.

Za podjęciem uchwały w sprawie przyznania dotacji celowej opowiedzieli się w czwartek wszyscy obecni na sesji radni. Marszałek województwa Elżbieta Polak podziękowała radnym za to, że "mimo przerwy wakacyjnej znaleźli czas na pracę". Podziękowała też strażakom i "wszystkim, którzy uratowali katedrę w Gorzowie, symbol naszego regionu lubuskiego".

W trakcie konferencji prasowej Elżbieta Polak podkreśliła, że czwartkowa, nadzwyczajna sesja została zwołana w najkrótszym możliwym, przewidzianym procedurami terminie. Dodała, że samorząd województwa już w niedzielę podjął decyzję o przyznaniu pomocy na zabezpieczenie katedry po pożarze.

"W niedzielę wspólnie z biskupem diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, z komendantem Państwowej Straży Pożarnej, konserwatorem zabytków odbyliśmy spotkanie w sztabie kryzysowym. Wtedy potrzeby związane z tą pierwszą pomocą zostały oszacowana na kwotę ok. 100 tys. zł. Zarząd województwa jeszcze w niedzielę podjął decyzję o przyznaniu takiej pomocy" - powiedziała marszałek województwa wielkopolskiego.

Jak dodała, ekonom diecezjalny, po pełniejszym oszacowaniu strat, potroił wartość wniosku ws. potrzebnej pomocy przy zabezpieczeniu obiektu.

Elżbieta Polak poinformowała też, że w środę wysłała wniosek do ministrów kultury i rozwoju ws. rozszerzenia projektu planowanej rewitalizacji katedry.

Rewitalizacja świątyni znalazła się w Kontrakcie Terytorialnym dla województwa lubuskiego jako projekt kluczowy, mogący uzyskać dofinansowanie z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. "Ze względu na szkody, potrzeby są w tej chwili większe - stąd mój wniosek" - wyjaśniła marszałek.

Już wiadomo, że gorzowska katedra zostanie otwarta dla wiernych i zwiedzających dopiero po odrestaurowaniu.

Ekonom diecezjalny ks. Wojciech Jurek powiedział, że, według wstępnych kalkulacji, remont wieży po pożarze może kosztować ok. 10-12 mln zł; niewykluczone, że koszt ten będzie jeszcze wyższy.

Diecezja zielonogórsko-gorzowska utworzyła specjalny rachunek bankowy, na który można wpłacać pieniądze na odbudowę katedry.

Ks. Jurek podał, że na konto spływają wpłaty od osób indywidualnych, pieniądze zbierano też m.in. w Kopalni Węgla Brunatnego w Sieniawie. Dodał, że gorzowscy rani miejscy zadeklarowali, że na najbliższej sesji złożony zostanie wniosek o przyznaniu katedrze pomocy finansowej.

W najbliższą niedzielę we wszystkich kościołach diecezji zostanie przeprowadzona zbiórka do puszek na odbudowę świątyni. Fundusze gromadzone będą także przez dystrybucję specjalnych cegiełek. Zaplanowane zostały zbiórki w Sosnowcu, Szczecinie i w Płocku.

W przyszłym tygodniu, 14 i 15 lipca, w Gorzowie odbędą się dwa koncerty charytatywne pod hasłem "Razem dla Katedry". Wystąpią w nich artyści, którzy mieli zagrać podczas Dni Gorzowa: Maryla Rodowicz i Bajm. Oba wydarzenia będą biletowane, a dochód zostanie przekazany na odbudowę katedry.

Kościół katedralny pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny jest uznawany za jeden z symboli Gorzowa Wielkopolskiego. Został zbudowany w drugiej połowie XIII wieku jako miejski kościół parafialny. Część wieży, w której wybuchł pożar, pochodzi z XVII w. Ogień strawił dwie kondygnacje, dwie trzecie wieży zostało uratowane. Ocalały dzwony i organy.

Według powiatowego inspektora nadzoru budowlanego, konstrukcja katedralnej wieży jest stabilna, ołtarz został zabezpieczony, natomiast stan organów nadal będzie monitorowany.

Świątynia znajdująca się w samym centrum miasta jest najcenniejszym zabytkiem i ważnym miejscem dla wiernych diecezji. Rangę kościoła katedralnego zyskała w 1946 r. i jest obecnie głównym kościołem diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. 

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!