PARTNER PORTALU

Małopolskie: W Czarnym Dunajcu powstają inwestycje dzięki rządowym funduszom

  • PAP    25 maja 2022 - 17:02

Blisko 10 mln zł na budowę wodociągu, żłobka, modernizację skoczni narciarskich w Chochołowie, a także kompleksowy rozwój infrastruktury turystycznej trafiło z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych do gminy Czarny Dunajec. Dodatkowo gmina otrzyma 5 mln zł na rozwój strefy uzdrowiskowej.
W środę wojewoda małopolski Łukasz Kmita w Czarnym Dunajcu uczestniczył w uroczystości wmurowania aktu erekcyjnego powstającego dzięki rządowym funduszom żłobka, a także w uroczystym otwarciu ścieżki rowerowej w Odrowążu.

Powstający w Czarnym Dunajcu pierwszy gminny żłobek będzie nosił imię Lecha i Marii Kaczyńskich. Obiekt będzie mógł przyjąć 80 dzieci. Całkowity koszt inwestycji to ponad 7 mln zł, z czego dofinansowanie z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych wyniosło 2 mln zł.

Wójt gminy Czarny Dunajec Marcin Ratułowski zaznaczył, że inwestycja w żłobek jest najważniejszą w tej kadencji. Dodał, że gmina Czarny Dunajec jest dziewiątą najbiedniejszą gminą w Polsce, a inwestycja mogła ruszyć dzięki dotacji rządowej.

"Staramy się inwestować we wszystkie możliwe dziedziny, które wymagają nadgonienia straconych lat, które były do tej pory zaniedbane i cieszymy się że są w Polsce rządowe fundusze dzięki którym możemy wielkimi garściami czerpać środki na poprawę bezpieczeństwa, na drogi i mam również nadzieję, że zostanie uruchomiony program maluch plus, dzięki któremu będziemy mogli wyposażyć i uruchomić nasz żłobek" - mówił wójt.

Wojewoda wziął także udział w spotkaniu ze strażakami w Ratułowie, gdzie niebawem trafi ciężki samochód ratowniczo-gaśniczy. Zakup wozu o wartości blisko 1,2 mln zł w 80 proc. jest sfinansowany z ogólnej rezerwy budżetowej państwa.

"Dzięki decyzji premiera Mateusza Morawieckiego jeszcze w tym roku do OSP w Ratułowie Dolnym trafi ciężki samochód ratowniczo-gaśniczy. Warto pamiętać, że na obszarze, na którym działa jednostka, występuje drewniana zabudowa. To zarówno obiekty gospodarcze, jak i mieszkaniowe. Z uwagi na ukształtowanie terenu dojazd do miejsca zdarzeń bywa utrudniony. Nowy wóz to techniczne wsparcie dla wszystkich działań ratowniczych prowadzonych na tym obszarze" - mówił wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Dodatkowo gmina Czarny Dunajec otrzyma 5 mln zł z Polskiego Ładu. Fundusze te zostaną przeznaczone na wykonanie 1,5 km pełnowymiarowej drogi, wraz z infrastrukturą towarzyszącą, łączącą uzdrowiskową strefę "A".

W ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych dla gmin górskich w gm. Czarny Dunajec powstanie platforma widokowa na szczycie wzgórza Bachledówka, a także zostanie odrestaurowana zabytkowa stacja PKP zlokalizowana przy transgranicznym szlaku rowerowym wokół Tatr.

Wojewoda wziął także udział w uroczystym otwarciu ścieżki rowerowej na trasie Odrowąż - Czarny Dunajec. Zadanie, którego łączny koszt wyniósł ponad 1,4 mln zł, zostało całkowicie dofinansowane z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. W ramach projektu powstał szlak pieszo-rowerowy na odcinku 1,9 km w nawierzchni żwirowej, łączący transgraniczny "Szlak wokół Tatr" z mniej znanymi zakątkami północnego Podhala.

"To projekty i obiekty użyteczności publicznej, a zatem ważne i potrzebne dla mieszkańców. To także inwestycje, które, tak jak ta ścieżka rowerowa, którą dziś otwieramy - dają gminie nowe horyzonty i nowe możliwości rozwoju turystycznego" - ocenił Kmita.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!