Dobiegła końca konserwacja XVIII-w. ambony w kształcie łodzi z drewnianego kościoła św. Andrzeja Apostoła w Osieku k. Oświęcimia. To jeden z najwcześniejszych przykładów ambony-łodzi, bardzo popularnej trzy wieki temu – podała diecezja bielsko-żywiecka.
Dyrektor Muzeum Diecezjalnego w Bielsku-Białej i bielsko-żywiecki konserwator architektury i sztuki sakralnej ks. dr Szymon Tracz, cytowany w komunikacie, wskazał, że "po raz pierwszy na ziemiach Rzeczypospolitej ambona przyjęła kształt łodzi w początkach XVIII w. w kościele św. Apostołów Piotra i Pawła na Antokolu w Wilnie". "To stamtąd kanonicy regularni przenieśli jej wzór tworząc własną ambonę w kościele Bożego Ciała na krakowskim Kazimierzu. Ambony-łodzie były w XVIII w. bardzo popularne" - zaznaczył ks. Tracz.
Duchowny podkreślił, że nieprzypadkowo dla ambon wybierano taki kształt. Odwoływano się w ten sposób do symboliki łodzi płynącej po wzburzonych i często nieprzyjaznych dziejach świata, co symbolizowała obecność morskich stworów. Obraz był też metaforą barki, z której Chrystus nauczał na Jeziorze Galilejskim.
lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!
Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.
Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP
Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!