Partner portalu

Maluch i Senior+: województwo warmińsko-mazurskie zaplanowało wydatki na 2019 r.

363 nowe miejsca w placówkach opieki nad najmłodszymi dziećmi w ramach programu "Maluch plus" i 303 miejsca w placówkach dla osób starszych w ramach programu "Senior plus" powstanie w tym roku w województwie warmińsko-mazurskim.
  • Podczas briefingu w Olsztynie wiceminister rodziny pracy i polityki społecznej poinformował, że w 2019 r. na projekty w ramach programu "Maluch plus" zostanie przeznaczonych w całym kraju 450 mln zł.
  • Zieleniecki opiniował, że program "Maluch plus" stanowi dopełnienie programu "Rodzina 500+".
  • Według wiceministra do woj. warmińsko-mazurskiego na rozwój i utrzymanie placówek opieki dla najmłodszych dzieci trafi w tym roku łącznie 6 mln zł.

Promesy na realizację zadań w ramach obu rządowych programów wręczył w piątek (8 marca) samorządom z Warmii i Mazur wiceminister rodziny pracy i polityki społecznej Marcin Zieleniecki.

Podczas briefingu w Olsztynie wiceminister poinformował, że w 2019 r. na projekty w ramach programu "Maluch plus" zostanie przeznaczonych w całym kraju 450 mln zł, co pozwoli na stworzenie i utrzymanie 27,6 tys. nowych miejsc opieki oraz dofinansowanie 74,6 tys. miejsc we wcześniej powstałych placówkach.

Zieleniecki podkreślił, że ten program stanowi pewne uzupełnienie programu "Rodzina 500 plus", ponieważ umożliwia rodzinom, które zdecydowały się na dziecko, godzenie życia zawodowego z życiem prywatnym i harmonijny powrót na rynek pracy.

"Ten powrót nie byłby możliwy, gdyby nie możliwość umieszczenia dziecka w placówce zapewniającej opiekę nad dzieckiem do trzeciego roku życia" - zaznaczył.

Według wiceministra do woj. warmińsko-mazurskiego na rozwój i utrzymanie placówek opieki dla najmłodszych dzieci trafi w tym roku łącznie 6 mln zł. Dzięki programowi "Maluch plus" w regionie powstaną 363 miejsca w żłobkach, klubach dziecięcych i u dziennych opiekunów. Dofinansowanie otrzyma 1657 już istniejących miejsc opieki.

Jak podkreślił, resort przywiązuje bardzo dużą uwagę do procesu eliminowania "białych plam" na mapie. Dlatego samorządy, na których terenie nie działała żadna placówka samorządowa dla najmłodszych, mają zagwarantowane otrzymanie dofinansowania w wysokości 80 proc. kosztów budowy żłobka, klubu dziecięcego lub zatrudnienie dziennego opiekuna. Na Warmii i Mazurach takie wsparcie otrzymają dwie gminy - Kisielice i Piecki.

Natomiast w ramach tegorocznej edycji programu "Senior Plus" samorządy z regionu otrzymają 2,12 mln zł na utworzenie i prowadzenie placówek dla osób starszych. Pozwoli to stworzyć 303 nowe miejsca w dziennych domach i w klubach dla seniorów. Powstanie 14 placówek dla osób starszych, w tym trzy domy i 11 klubów "Senior plus". Kolejne 1,26 mln zł będzie przeznaczone na utrzymanie 539 miejsc w placówkach już istniejących.

Jak mówił wiceminister, realizacja tego programu ma sprzyjać aktywizacji i integracji seniorów, ułatwiać im udział w zajęciach kulturalnych, oświatowych, sportowych i edukacyjnych.

Zieleniecki przypomniał, że 1 marca rozpoczęło się przyjmowanie wniosków do programu "Mama 4 plus". Według niego do Zakładów Ubezpieczeń Społecznych w całym kraju wpłynęło już 21 tys. wniosków.

Dyr. oddziału ZUS w Olsztynie Aneta Wiecha-Wasiluk poinformowała, że w woj. warmińsko-mazurskim przyjęto 1495 wniosków i wydano już blisko 150 decyzji o przyznaniu świadczeń.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!