Partner portalu

Miasta na prawach powiatów najbardziej zadłużone

  • AW
  • 8 grudnia 2020 - 11:35
W 2019 r. zadłużonych było 96,5 proc. wszystkich polskich samorządów. U większości z nich zadłużenie nie przekraczało 40 proc. wykonanych dochodów. 21 gmin, 10 powiatów oraz 1 miasto na prawach powiatu nie spełniło wymogów relacji określonej indywidualnym wskaźnikiem zadłużenia - wynika z raportu GUS "Gospodarka finansowa jednostek samorządu terytorialnego 2019".
  • W 2019 r. zobowiązania ogółem jednostek samorządu terytorialnego wyniosły 82 mld zł. Udział tych jednostek w całości zadłużenia sektora finansów publicznych wyniósł 8,3 proc.
  • W porównaniu do 2018 r. zobowiązania JST wzrosły o 7,8 proc. Zauważalny wzrost zadłużenia w stosunku do 2018 r. odnotowano w gminach, a także w miastach na prawach powiatu oraz powiatach. Województwa praktycznie utrzymały poziom zadłużenia z 2018 r.
  • W gminach i w województwach zmniejszyła się kwota zobowiązań z tytułu kredytów i pożyczek na realizację programów i projektów finansowanych z udziałem środków pochodzących z Unii Europejskiej.
strefa premium

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU SAMORZĄDOWEGO

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!