Partnerzy portalu

Ministerstwo czeka na dane samorządowych osób prawnych

  • GK
  • 2 stycznia 2012 - 07:16
Każda samorządowa osoba prawna zaliczana do sektora finansów publicznych powinna wyodrębnić w swoim planie finansowym stan środków pieniężnych na początek i koniec roku.
Podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów Hanna Majszczyk, wysłała ankietę oraz list do prezesów regionalnych izb obrachunkowych w sprawie wykazywania danych samorządowych osób prawnych.

Wyjaśniła, że do prac analitycznych prowadzonych przez Ministerstwo Finansów niezbędne jest zgromadzenie danych dotyczących planowanych dochodów i wydatków oraz wynikających z tych wielkości wyników samorządowych osób prawnych zaliczanych do sektora finansów publicznych. Resort potrzebuje tych informacji do przeprowadzenia rachunków symulacyjnych w związku z projektowaną zmianą ustawy o finansach publicznych.

Chodzi o samodzielne publiczne zakłady opieki zdrowotnej, wojewódzkie ośrodki doradztwa rolniczego, wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej, samorządowe instytucje kultury oraz wojewódzkie ośrodki ruchu drogowego.

Jak tłumaczy minister Majszczyk, art. 7 ustawy o finansach publicznych, na podstawie którego ustala się wynik sektora finansów publicznych jako różnicę między dochodami publicznymi a wydatkami, ustalona dla okresu rozliczeniowego dotyczy wszystkich jednostek w tym samorządowych osób prawnych.

Minister przypomniała, że art. 31 pkt 7 ustawy o finansach publicznych mówi, że każda samorządowa osoba prawna zaliczana do sektora finansów publicznych powinna wyodrębnić w swoim planie finansowym stan środków pieniężnych na początek i koniec roku. Zatem ma obowiązek planowania kwot odzwierciedlających przepływy środków pieniężnych w danym roku. Kwoty te, po wyeliminowaniu przepływów z działalności finansowej (kredyty, pożyczki, itp. stanowiących przychody i rozchody w ujęciu budżetowym) pozwalają na określenie wyniku kasowego.

Dane powinny być wykazane oddzielnie dla wyników dodatnich, będących sumą dodatnich różnic między dochodami i wydatkami oraz wyników ujemnych, będących sumą ujemnych różnic między dochodami i wydatkami.

Jednocześnie minister Majszczyk przypomniała, że regionalne izby obrachunkowe nadzorują działalność samorządowych osób prawnych na podstawie uprawnień, o których mowa w ustawie o samorządzie gminnym, powiatowym i w ustawie o samorządzie województwa.
KOMENTARZE1

  • Wioletta 2012-01-03 16:56:19
    chyba dobrze rozumiem chodzi tutaj o wpływy i wypływy pieniądza . Mam problem jak to policzyć w SPZOZ Brać pod uwagę saldo na rachunku bankowym i w kasie na koniec 2011 r plus wplywy z NFZ za 2012 i wszystkie przewid płatności do konca 2012 . Amortyzacji tutaj nie ujmujemy?.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!