Partner portalu

Nowe życie granic miast i gmin

  • GK
  • 10 lipca 2012 - 11:39
Rząd zgadza się na zmiany granic w dziesięciu miastach i gminach. Mają obowiązywać od 1 stycznia 2013 r.

W tym roku do ministra administracji i cyfryzacji wpłynęły 23 wnioski od gmin w sprawie ustalenia granic gmin i miast oraz zmiany siedziby władz gminy.

Zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym Rada Ministrów nie przeprowadza zmian granic jeżeli dochody podatkowe na mieszkańca gminy w zmienionych granicach lub gminy utworzonej byłyby niższe od najniższych dochodów podatkowych na mieszkańca ustalonych dla poszczególnych gmin zgodnie z ustawą o dochodach samorządów.

Rada Ministrów nie zmienia także granic, gdy gmina w zmienionych granicach lub gmina utworzona byłaby mniejsza od najmniejszej pod względem liczby mieszkańców gminy w Polsce według stanu z 31 grudnia roku poprzedzającego ogłoszenie rozporządzenia w zakresie zmian w podziale terytorialnym kraju.

Rada Ministrów zarekomendowała do pozytywnego rozpatrzenia zmiany granic 10 miast i gmin. Są to: zmiana granic gminy Osielsko i miasta na prawach powiatu Bydgoszcz, zmiana granic gminy Kargowa i giny Siedlec, zmiana granic gminy Kocmyrzów-Luborzyca i miasta na prawach powiatu Kraków, zmiana granic miasta na prawach powiatu Rzeszów i gminy Krasne, zmiana granic gminy Żerków i gminy Czermin.

Jednocześnie Rada Ministrów zgodziła się na zmianę granic pięciu miast: Żarowa, Sępólna Krajeńskiego, Strzelec Krajeńskich, Ciechanowca i Tychowa. Gmina Michałowice natomiast zmieni siedzibę władz z Michałowic na Reguły.

Negatywnie Rada Ministrów zaopiniowała wniosek Rady Miejskiej w Głogowie o zmianę granic gminy o statusie miasta Głogów i gmin: Głogów oraz Jerzmanowa, zmianę granic gminy i miasta Biłgoraj, wniosek gmin: Moszczenica i Łużna, wniosek dotyczący gmin: Białobrzegi i Promna, wniosek zmiany granic miasta i gminy Gostynin, wniosek Rzeszowa i gmin: Świlcza, Głogów Małopolski, Trzebownisko, wniosek gminy Marklowice i miasta Wodzisław Śląski oraz wniosek o zmianę granic miasta i gminy Bartoszyce.

<!-- pagebreak //-->

Negatywnie także ustosunkowano się do wniosku Rady Miejskiej w Kargowej. Projektowana zmiana polegałaby na włączeniu do dotychczasowego obszaru miasta terenu obrębu ewidencyjnego Wojnowo o łącznej powierzchni 96,61 ha. Rada Ministrów wskazała na brak powiązań przestrzenno – infrastrukturalnych wnioskowanego terenu z miastem. Obecnie obszar objęty jest miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, w którym ujęty jest jako teren rolny bez prawa zabudowy.

Rząd nie zgodził się również na nadanie statusu miasta czterem gminom: Skierbieszów, Zaklików, Stopnica i Kórnik.

Koszt proponowanych zmian to ok. 75 tys. zł, które budżet państwa wyda na wymianę dowodów osobistych. Wydatki samorządów w tym względzie wyniosą ok. 1914894 zł. Związane są m.in. z pracami ewidencyjnymi oraz wymianą szyldów, pieczątek i tablic.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!