Partner portalu

Od kogo pobrać podatek od nieruchomości oddanej w dzierżawę?

  • PW
  • 29 lipca 2022 - 10:44
Na wniosek wójta gminy Borzechów Zenona Madzelana, Regionalna Izba Obrachunkowa w Lublinie wypowiedziała się na temat poboru podatku od nieruchomości, która została oddana w dzierżawę. Izba zwróciła uwagę, że istotnym szczegółem jest to, czy na gruncie znajdują się obiekty, jakie to obiekty oraz czy stanowią część składową gruntu.
  • „Co do zasady, w przypadku gdy nieruchomość będąca własnością osoby fizycznej lub podmiotu prywatnego jest przedmiotem dzierżawy, to obowiązek podatkowy w zakresie omawianego podatku nadal obciąża właściciela tej nieruchomości” – wyjaśniła RIO w Lublinie.
  • Jeśli chodzi o obiekt niestanowiący części składowej gruntu - np. kiedy budowla elektrowni posadowiona jest na gruncie rolnika dla przemijającego użytku, a nie na stałe - obowiązek podatkowy będzie spoczywał na właścicielu tego obiektu.
  • Izba podkreśliła, że zgodnie z dominującym stanowiskiem sądów administracyjnych, niektóre elementy fotowoltaiczne elektrowni solarnych nie są budowlami (np. panele). Podatek odprowadza się wyłącznie od elementów budowlanych elektrowni fotowoltaicznych (kotwy albo inny system ich mocowania).
strefa premium

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU SAMORZĄDOWEGO

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!