Partner portalu

Opole z ponad 19 mln zł dla najmłodszych i seniorów. To efekt programów wsparcia Maluch+ i Senior+

Ponad 19 mln złotych trafi do opolskich samorządów w ramach rządowych programów wsparcia Maluch+ i Senior+ - poinformował na konferencji prasowej w Opolu Stanisław Szwed, sekretarz stanu w ministerstwie rodziny, pracy i polityki społecznej.

Wiceminister Szwed w Opolu uroczyście wręczył promesy dla gmin z terenu województwa opolskiego, które skorzystają z rządowych programów wsparcia Maluch+ i Senior+.

Jak poinformował Szweda, celem rządu jest wspieranie zarówno najmłodszych, jak i najstarszych mieszkańców Polski.

"Jeżeli mówimy o polityce prorodzinnej, to oferta musi być dla całej rodziny. Z jednej strony dla najmłodszych, żeby umożliwić matkom czy ojcom łączenie pracy z wychowywaniem dzieci. Z drugiej strony trzeba zapewnić seniorom możliwość godnego wypoczynku" - powiedział wiceminister Szweda.

W tym roku województwo opolskie w ramach wsparcia na tworzenie i funkcjonowanie miejsc opieki dla najmłodszych otrzyma 17,6 mln złotych. Ze wsparcia na tworzenie miejsc opieki dla dzieci poniżej lat trzech, pomoc otrzyma m.in. siedem gmin, gdzie do tej pory nie było tego typu placówek.

Kolejny milion złotych zostanie przeznaczone na tworzenie miejsc aktywnego uczestnictwa seniorów w życiu społecznym, z których będzie mogło skorzystać ponad dwieście osób. Dofinansowanie w wysokości pół miliona złotych otrzyma także 13 już istniejących placówek na blisko trzysta miejsc.

Wiceminister Szweda poinformował, że nadal można składać wnioski o pomoc dla seniorów w ramach tegorocznej edycji programu.

"W skali całego kraju z przeznaczonej na tegoroczną edycję programu kwoty 80 milionów złotych, rozdysponowano już 62 miliony. Oznacza to, że nadal istnieje rezerwa w wysokości 18 milionów, z której nadal mogą skorzystać samorządy" - powiedział Szwed

Wicewojewoda opolska Violetta Porowska zwróciła uwagę, że dzięki działaniom rządu, w ciągu ostatnich czterech lat radykalnie zwiększyła się liczba miejsc opieki zarówno dla najmłodszych, jak i starszych mieszkańców województwa. Jako przykład podała liczbę jednostek opieki dla seniorów, która z jednej w 2015 roku wzrosła do 21 w 2019. Tym samym liczba osób starszych mogących skorzystać z tej formy pomocy wzrosła z 15 w 2015 do 516 w 2019. 

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!