Partnerzy portalu

Oświadczenie czy zaświadczenie?

  • GK
  • 9 lutego 2012 - 10:21
Ministerstwo Gospodarki przypomina, że od 1 lipca 2011 r. przedsiębiorcy i obywatele mogą składać oświadczenia albo dostarczać zaświadczenia. Sami możemy wybrać, jaka forma jest dla nas lepsza.
Wprowadzenie oświadczeń w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej miało uprościć procedury administracyjne związane z prowadzeniem firmy. Ustawa pozostawia obywatelowi i przedsiębiorcy wybór.

Może on złożyć oświadczenie albo dostarczyć zaświadczenie. „Pamiętać należy, że oświadczenie składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań. Urzędy mają prawo weryfikować treści zapisane w oświadczeniu, w przypadku, gdy podejrzewają, że dokument zawiera nieprawdę” – przypomina ministerstwo.

Gdy składający nie będzie pewny stanu faktycznego lub prawnego może dostarczać zaświadczenia. Obecnie urzędy mogą pozyskać jak najwięcej informacji elektronicznie lub od innych organów administracji. Najważniejsze rejestry, tj. rejestr przedsiębiorców w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS) i Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej (CEIDG) są od początku 2012 r. ogólnodostępne w internecie. Elektronicznie, wg numeru KW, można też przeglądać Księgi Wieczyste.


Główne zmiany w zakresie kultury oświadczeń w ustawie o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców oraz tabela ilustrująca zestaw organów odpowiedzialnych lub wykonujących zadania wynikające z ustawy – w dziale multimedia.
DO POBRANIA
Załącznik nr 1
Załącznik nr 1
Załącznik nr 2
Załącznik nr 2
KOMENTARZE2

  • PYTEK 2012-02-10 09:54:57
    no i co wybieramy? tak jak wczoraj zaświadczenia czy inną formę?
  • Kamel 2012-02-10 08:33:25
    No właśnie to jest dobre pytanie? My uważamy,że oświadczenie !! Chyba,że tak jak ostatnio-zaświadczenie!!

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!