Pierwszą część modernizacji Kanału Regatowego w Parku Śląskim zamawia spółka samorządu woj. śląskiego, która zarządza parkiem. Obejmą one odtworzenie brzegów kanału. W drugim etapie wyremontowane ma zostać otoczenie kanału i wyspa na nim. Całość ma być gotowa za dwa lata.
O ogłoszeniu przetargu na pierwszą część inwestycji poinformował Mariusz Wal z Parku Śląskiego. To kolejne prace w parku, będące częścią kilkuletniego programu jego odnowienia.
Kanał Regatowy znajduje się w centralnej części Parku Śląskiego, między Aleją Fali, a Promenadą gen. Jerzego Ziętka. Jest połączony od zachodu ze stawem Przystań. W zachodniej części kanału znajduje się wyspa, do której prowadzą dwa mostki - obecnie ze względów bezpieczeństwa zamknięte.
Jak przekazał Wal, prace w pierwszym etapie modernizacji kanału obejmą m.in. odtworzenie istniejących murów oporowych i betonowych w granicy kanału z zachowaniem jego kształtu. Druga część inwestycji obejmie teren przylegający do zbiornika oraz wyspę.
Przedstawiciel Parku Śląskiego zapewnił, że podział prac na dwie części jest celowy. "W Parku Śląskim prowadzonych jest sporo prac, niebawem będzie ich jeszcze więcej. Rozbicie spowoduje zniwelowanie niedogodności, które wpisane są przy tego typu zadaniach" - zaznaczył.
Powierzchnia robót w pierwszym etapie zajmie blisko 31 tys. m kw, zostaną one wykonane w systemie: projektuj i buduj. Przed rozpoczęciem prac kanał zostanie otamowany od strony stawu Przystań i opróżniony. W obu etapach uwzględniana jest nowa aranżacja otoczenia, zieleń i mała architektura. Całość robót przy kanale ma potrwać dwa lata.
Park Śląski, znajdujący się na pograniczu Siemianowic Śląskich, Chorzowa i Katowic, jest największym miejskim parkiem w Polsce i jednym z największych w Europie. Jego powierzchnia wynosi ok. 600 ha. W granicach parku znajdują się m.in. wesołe miasteczko Legendia, Śląski Ogród Zoologiczny, Muzeum Górnośląski Park Etnograficzny, Planetarium Śląskie (obecnie modernizowane) i Stadion Śląski.
Podpisując trzy lata temu umowę na dofinansowanie modernizacji Parku Śląskiego kwotą 226 mln zł z funduszy unijnych, władze regionu sygnalizowały, że wśród założonych prac jest m.in. odnowienie 40 km alejek, wymiana zużytych sieci, odbudowa parkowej kolei szynowej, rewitalizacja rosarium i otoczenia hali Kapelusz oraz inwentaryzacja, rewitalizacja i pielęgnacja roślin.
W 2019 r. zarząd Parku Śląskiego deklarował realizację projektu modernizacji o łącznej wartości niemal 360 mln zł, zgodnie harmonogramem rozpisanym do 2027 r. Dotyczy to zarówno rewitalizacji parku, jak i prac związanych z przebudową Planetarium - w osobnym unijnym projekcie.
Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.
Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP
Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!