Partner portalu

Pieniądze z Brukseli albo kopalnie. Sprawa stanęła na ostrzu noża

Coraz bardziej realna staje się perspektywa pozbawienia części górnośląskich miast dostępu do pieniędzy z unijnego Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. Niemal pewne jest, że na dofinansowanie z tego źródła nie będą mogły liczyć gminy województwa lubelskiego. Ministerstwo Klimatu i Środowiska zapowiada zmiany w prawie, a opozycja pyta, czy tak trudno było przewidzieć, jakie skutki będzie miało wydawanie prywatnym firmom koncesji na budowę nowych kopalń przy równoczesnym zwijaniu państwowego sektora wydobywczego.
 • Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej przyznało, że przedstawiciele Komisji Europejskiej wielokrotnie podczas spotkań ze stroną polską wskazywali, iż Fundusz Sprawiedliwej Transformacji będzie wspierać tylko te obszary, gdzie proces transformacji ma charakter jednokierunkowy.
 • Niezastosowanie się do zaleceń KE i budowa nowych kopalń lub udzielanie koncesji na wydobycie węgla w regionach chcących uzyskać wsparcie z FST może w konsekwencji utrudnić dostęp do tych środków – przyznaje resort.
 • W reakcji na coraz wyraźniejszą groźbę utraty unijnego dofinansowania prezydent Mysłowic wystąpił do Ministerstwa Klimatu i Środowiska o cofnięcie koncesji dla spółki chcącej budować kopalnię w tym mieście, a ministerstwo planuje zmiany w ustawie Prawo Geologiczne i Górnicze.
strefa premium

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU SAMORZĄDOWEGO

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

KOMENTARZE7

 • Maro 2021-07-22 09:56:42
  Po pierwszej zimie stulecia sami otworzymy kopalnie na prośbę lemingów z Kacwawy albo zielonych że wstydu Katowic
 • 0Rh 2021-07-22 04:10:31
  Do Ah32: Ty biedny,tępy baranie!!! Obudż się i zacznij żyć!!!?
 • Edi 2021-07-21 19:07:18
  Do Ah32: masz zapchana głowę tymi bredniami unijnymi może jeszcze powiesz ze fotowoltaika się opłaca ha ha ha

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!