PARTNER PORTALU

PIT 2021 a przychody uzyskane za granicą

  • Artykuł promocyjny dostarczony przez Robert Pieczyński, pitax.pl    8 kwietnia 2021 - 14:50
PIT 2021 a przychody uzyskane za granicą
fot: pixabay.com

W przypadku wykonywania pracy za granicą może zaistnieć konieczność rozliczenia uzyskanych tam dochodów w Polsce. O tym, czy tak się stanie oraz jakimi zasadami się przy tym kierować, decyduje treść zawartej przez Polskę dwustronnej umowy w sprawie unikania podwójnego opodatkowania.
Zasady opodatkowania dochodów zagranicznych

Zgodnie z zasadą ogólną dochody z pracy podlegają opodatkowaniu w państwie miejsca zamieszkania pracownika, chyba że praca wykonywana jest w innym kraju. Wtedy dochód może być opodatkowany zarówno w państwie zamieszkania, jak i w państwie, w którym wykonywano pracę. Jednocześnie przewidziano wyjątek, zgodnie z którym dochody za pracę wykonywaną w drugim państwie mogą zostać opodatkowane tylko w państwie zamieszkania pracownika.

Aby dobrze rozliczyć PIT online 2021 z dochodów zagranicznych, należy łącznie spełnić trzy warunki:

  • pracownik przebywa w tym drugim państwie nie dłużej niż przez określony czas (zwykle limit wynosi 183 dni w roku kalendarzowym lub w ciągu kolejnych 12 miesięcy),
  • wynagrodzenie jest ponoszone przez pracodawcę, który nie ma siedziby w drugim państwie,
  • wynagrodzenie nie jest ponoszone przez zakład znajdujący się w drugim państwie.

Jeśli którykolwiek z tych warunków nie jest spełniony, to takie dochody mogą zostać opodatkowane zarówno w kraju zamieszkania, jak i w kraju wykonywania pracy. Nie oznacza to jednak automatycznie, że pracownik poniesie podwójny ciężar opodatkowania uzyskiwanych przez siebie dochodów. Zapobiec temu ma zastosowanie właściwej metody unikania podwójnego opodatkowania określonej w umowie zawartej przez Polskę z danym krajem. W zawieranych umowach wyróżnić można dwie metody unikania podwójnego opodatkowania: metodę wyłączenia z progresją i metodę proporcjonalnego odliczenia.

Metoda wyłączenia z progresją

Stosując tę metodę, wyłącza się z podstawy opodatkowania dochód osiągnięty za granicą. Taki dochód ma jednak wpływ na ustalenie wysokości stawki podatku do pozostałego dochodu podlegającego opodatkowaniu w Polsce.

Opisywaną metodę wyłączenia z progresją przewidziano m.in. w umowach zawartych z: Belgią, Cyprem, Czechami, Danią, Francją, Niemcami, Norwegią oraz Włochami.

Warto podkreślić, iż w przypadku osiągnięcia przez podatnika w danym roku podatkowym jedynie dochodów, dla których zastosowanie znajduje metoda wyłączenia z progresją, podatnik nie ma obowiązku złożenia w Polsce zeznania rocznego, chyba że będzie chciał skorzystać z preferencyjnego rozliczenia rocznego (opodatkowanie łącznie z małżonkiem lub opodatkowanie dla osób samotnie wychowujących dzieci).

Metoda proporcjonalnego odliczenia

Stosując tę metodę, dochód uzyskany za granicą podlega opodatkowaniu w Polsce, ale od należnego podatku odlicza się podatek zapłacony za granicą. Odliczenie jest limitowane do wysokości podatku przypadającego proporcjonalnie na dochód uzyskany w obcym państwie.

Metoda odliczenia proporcjonalnego została zawarta m.in. w umowach zawartych z: Austrią, Holandią, Irlandią, Stanami Zjednoczonymi oraz Wielką Brytanią i Irlandią Północną.

W sytuacji, gdy dochód został uzyskany w kraju, z którym nie zawarto umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, domyślnie stosowana jest metoda proporcjonalnego odliczenia. Warto podkreślić, że w przypadku osiągnięcia dochodów, dla których zastosowanie ma metoda odliczenia proporcjonalnego, podatnik zawsze ma obowiązek złożenia zeznania rocznego w Polsce (niezależnie od tego, czy oprócz dochodów zagranicznych podatnik uzyskiwał inne dochody opodatkowane w kraju). Dodatkowo podatnik musi pamiętać o ewentualnych zaliczkach, które powinny być płacone po powrocie do kraju, w terminie do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym wrócił do kraju.

Zmiany umów o unikaniu podwójnego opodatkowania

W 2017 roku w Paryżu podpisana została Konwencja wielostronna implementująca środki traktatowego prawa podatkowego mające na celu zapobieganie erozji podstawy opodatkowania i przenoszeniu zysku (tzw. Konwencja MLI lub MLI). Efektem wprowadzenia tej Konwencji jest m.in. zmiana stosowanej metody unikania podwójnego opodatkowania – z metody wyłączenia z progresją na mniej korzystną dla pracownika metodę odliczenia (zaliczenia/kredytu) proporcjonalnego.

Takie zmiany odczują pracownicy osiągający dochody w państwach wymienionych w poniższej tabeli:

dla dochodów uzyskiwanych

od 1.01.2019 r.

dla dochodów uzyskiwanych

od 1.01.2020 r.

dla dochodów uzyskiwanych

od 1.01.2021 r.

dla dochodów uzyskiwanych

od 1.01.2022 r.

Austria

Słowenia

Finlandia

Irlandia

Izrael

Japonia

Litwa

Nowa Zelandia

Słowacja

Wielka Brytania

Belgia

Dania

Kanada

Norwegia

Portugalia

Jordania

 

Zmiany w zakresie ulgi abolicyjnej

Jak już wspomniano, metoda odliczenia proporcjonalnego jest mniej korzystna z punktu widzenia pracownika osiągającego dochody zagraniczne. Aby zrównoważyć obciążenia podatkowe wynikające z zastosowania dwóch metod, wprowadzono w przeszłości instytucję tzw. ulgi abolicyjnej. Dzięki niej podatnik, którego dochody zagraniczne podlegają opodatkowaniu według metody odliczenia proporcjonalnego, może dodatkowo odliczyć kwotę stanowiąca różnicę między podatkiem, jaki byłby płacony przy zastosowaniu tej metody a podatkiem obliczonym według korzystniejszej metody wyłączenia z progresją.

Niestety, w dniu 28 listopada 2020 r. Prezydent podpisał ustawę ograniczająca zakres stosowania ulgi abolicyjnej. Zgodnie ze zmianą wysokość ulgi została ograniczona jedynie do kwoty nieprzekraczającej 1 360 zł. Tak niski limit odliczenia oznacza w praktyce likwidację ulgi abolicyjnej. Zmian nie odczują jedynie pracownicy osiągający dochody zagraniczne na poziomie około 8 000 zł po odliczeniach.

Wspomniana nowelizacja będzie miała zastosowanie do dochodów osiągniętych po 31.12.2020 r.

Negatywnych zmian związanych z ograniczeniem ulgi abolicyjnej nie odczują jedynie podatnicy pracujący za granicą relatywnie krótko w danym roku kalendarzowym. W przypadku osoby wyjeżdżającej do pracy na jeden czy dwa miesiące można bowiem wyobrazić sobie, iż dochód zagraniczny po odliczeniach nie przekracza progu 8 000 zł. Inaczej będzie jednak w przypadku osób pracujących na obczyźnie dłużej bądź takich, których kwalifikacje pozwalają na osiąganie bardzo wysokich zarobków – wyjaśnia Robert Pieczyński, specjalista podatkowy serwisu PITax.pl Łatwe podatki.

Ograniczenia ulgi abolicyjnej i zmian w umowach a wysokość podatku do zapłaty w kraju

Przykład
Podatnik posiadający miejsce zamieszkania w Polsce osiąga dochody z pracy na terytorium Wielkiej Brytanii. Rocznie zarabia tam 60.000 zł, płacąc tam 5000 zł podatku.  Jednocześnie nie osiąga żadnych dochodów w Polsce.

Uprzednio (dla dochodów osiągniętych przed 01.01.2020 r.)

Do końca roku 2019 obowiązywała metoda wyłączenia z progresją. Oznaczało to, że podatnik nieosiągający dochodów w Polsce nie musiał w ogóle składać rozliczenia rocznego PIT w Polsce (nie musiał też oczywiście płacić podatku).

Po zmianach w zakresie metody unikania podwójnego opodatkowania (dla dochodów osiągniętych od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r.)

Od początku roku 2020 obowiązuje metoda zaliczenia proporcjonalnego. Jednocześnie nadal w odniesieniu do dochodów osiągniętych w 2020 roku obowiązuje ulga abolicyjna, która w ostatecznym rozrachunku spowoduje, że podatnik nie zapłaci podatku w Polsce (dzieje się tak tylko dlatego, że podatnik w Polsce nie osiągnął żadnych dochodów). Podatnik będzie musiał jednak pamiętać o ewentualnej konieczności zapłaty zaliczki na podatek oraz o złożeniu zeznania rocznego PIT.

Po zmianach w zakresie ulgi abolicyjnej (dla dochodów osiągniętych po 31.12.2020 r.)

Od początku roku 2021 wysokość ulgi abolicyjnej została ograniczona do 1 360 zł. Spowoduje to, iż „wyjściowy” podatek do zapłaty w Polsce w wysokości 10 200 zł (17% x 60.000 zł) zostanie pomniejszony najpierw o kwotę podatku zapłaconego w Wielkiej Brytanii (5 000 zł), a potem jedynie o limitowaną kwotę ulgi abolicyjnej (1 360 zł), co ostatecznie spowoduje konieczność zapłaty do urzędu skarbowego kwoty 3 840 zł (10 200 zł – 5 000 zł – 1 360 zł).

Powyższy przykład ilustruje z jednej strony rozszerzenie obciążeń administracyjnych nakładanych na podatnika pracującego w Wielkiej Brytanii (konieczność złożenia zeznania podatkowego), jak i wyraźne zwiększenie obciążenia fiskalnego jego dochodu (wzrost z 0 zł do 3 840 zł).

W tym kontekście należy podać w wątpliwość obietnice niepodnoszenia podatków składane przez polityków. Poza wspomnianym ograniczeniem ulgi abolicyjnej wymienić można szereg innych obciążeń, z jakimi muszą mierzyć się podatnicy od początku roku 2021, m.in. CIT od spółek komandytowych (czy też w niektórych przypadkach od spółek jawnych), podatek handlowy, podatek od cukru.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do odwołania zgody oraz prawo sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem.

W dowolnym czasie możesz określić warunki przechowywania i dostępu do plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej.

Jeśli zgadzasz się na wykorzystanie technologii plików cookies wystarczy kliknąć poniższy przycisk „Przejdź do serwisu”.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!