Partner portalu

Podlaskie kupi od uczelni bibliotekę za 25 mln zł

  • PAP
  • 25 września 2014 - 16:20
Władze Uniwersytetu w Białymstoku i województwa podlaskiego porozumiały się w sprawie zakupu przez samorząd budynku uniwersyteckiej biblioteki. Ma tam działać Książnica Podlaska - poinformował marszałek województwa Jarosław Dworzański.

Chodzi o sprzedaż dwóch nieruchomości - budynku Biblioteki Uniwersyteckiej im. Jerzego Giedroycia oraz sąsiedniego budynku, w którym mieści się rektorat Uniwersytetu w Białymstoku (UwB).

Władze uczelni już od jakiegoś czasu prowadziły rozmowy z samorządem na temat sprzedaży tych nieruchomości, bo - jak zapowiadały - po otwarciu uniwersyteckiego kampusu (co jest zaplanowane na październik) i stworzeniu tam wydziałowych bibliotek uczelnia nie będzie potrzebowała budynku biblioteki.

Dworzański poinformował, że zakończył negocjacje z rektorem uczelni dotyczące sprzedaży tych nieruchomości. Cena, za jaką mają być kupione budynki, to 25 mln zł. Jednak - jak zaznaczył - zanim uda się sfinalizować tę transakcję, potrzebna jest zgoda zarządu województwa, sejmiku województwa oraz senatu UwB.

Powiedział, że jeśli uda się przygotować wszystkie dokumenty, temat kupna nieruchomości mógłby się pojawić na listopadowym posiedzeniu sejmiku województwa. Liczy, że transakcję uda się sfinalizować jeszcze w tym roku.

Marszałek powiedział, że w budynku biblioteki będzie działać Książnica Podlaska (zarządza nią samorząd województwa), która od wielu lat boryka się z trudnościami lokalowymi. Jej magazyny i archiwa znajdują się w kilku miejscach w mieście. Dzięki zakupowi tej nieruchomości będzie możliwe przeniesienie ich do jednego budynku. Według wstępnych wyliczeń, miejsca w tym budynku na gromadzenie różnych wydawnictw powinno wystarczyć na kilkanaście lat. Natomiast w drugim budynku swoje siedziby ma znaleźć kilka instytucji, które dotychczas mieściły się w wynajmowanych przez województwo budynkach.

Oficjalnych informacji ws. nowego gmachu nie ma jeszcze od władz województwa dyrektor Książnicy Podlaskiej Jan Leończuk. Powiedział, że cieszy się bardzo, że po wielu latach sygnalizowania konieczności zapewnienia Książnicy siedziby decyzja została podjęta.

Podkreślił, że zbiory Książnicy Podlaskiej liczą obecnie 1,2 mln woluminów i jest to największy zbiór biblioteczny na wschód od Wisły, więc jego przechowywanie "zobowiązuje". Książnica czeka na szczegóły związane z nowym obiektem.

Z porozumienia z samorządem zadowolony jest rektor UwB, prof. Leonard Etel. Powiedział PAP, że decyzję co do sprzedaży nieruchomości musi podjąć senat uczelni, który zbierze się 8 października. Etel jest przekonany, że senat wyrazi na to zgodę. Mówił, że dzięki sprzedaży będzie możliwość skupienia wszystkich oddziałów uczelni w jednym miejscu.

Od dnia podpisania umowy uczelnia ma mieć siedem miesięcy, by opuścić budynek biblioteki - powiedział rektor. Zbiory mają zostać przeniesione do wydziałowych bibliotek i do magazynu, który w kilku najbliższych latach ma powstać na terenie kampusu, będzie tam też działa czytelnia i udostępnione zostaną główne zbiory biblioteki.

Z budynku biblioteki do kampusu - mówił rektor - zostanie też przeniesiony odtworzony gabinet Ryszarda Kaczorowskiego, ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie, w którym znajdują się m.in. jego biurko i fotel, a także pamiątki i liczne publikacje należące do prezydenta. Uniwersytecka biblioteka posiada zbiór około 2 tys. różnych wydawnictw ze zbiorów prywatnych prezydenta, m.in. książek, czasopism, grafik i wydawnictw muzycznych.

Natomiast na przeniesienie rektoratu uczelnia ma mieć dwa lata od podpisania umowy. Etel powiedział, że na nowy rektorat zostaną przystosowane budynki w tzw. małym kampusie uczelni, który mieści się w pobliżu kampusu.

Czytaj też: Dworzec i biblioteka w jednym 

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!