Partner portalu

Pomorze: radni wsparli zabytki

• Gospodarze dziesięciu kościołów najczęściej w niewielkich miejscowościach na terenie woj. pomorskiego oraz pięciu innych zabytkowych obiektów w regionie, otrzymają od regionalnego samorządu dotacje na prace konserwatorskie.
• W sumie radni pomorskiego sejmiku przeznaczyli na ratowania zabytków milion złotych.

O przyznanie dotacji na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane przy zabytkach położonych w województwie pomorskim zabiegali w tym roku właściciele 36 obiektów.

Jak powiedziała Renata Wierzchołowska z Departamentu Kultury Pomorskiego Urzędu Marszałkowskiego, cztery spośród złożonych wniosków odrzucono, bo nie spełniały wymogów formalnych. Spośród pozostałych wybrano 15, które powołana do tego celu komisja zdecydowała się rekomendować pomorskiemu sejmikowi.

Wierzchołowska wyjaśniła, że komisja wskazała obiekty o znaczącej randze zabytkowo-architektonicznej, wymagające prac ratunkowych. "Gospodarze pozostałych obiektów, którym komisja zdecydowała się nie przyznawać środków, ubiegali się o fundusze na prace estetyzacyjne" - dodała.

W czasie sesji sejmiku woj. pomorskiego radni zagłosowali za przyjęciem projektu przedstawionego przez komisję.

Wśród piętnastu obiektów, które otrzymają dofinansowanie do planowanych na ten rok prac znalazło się 10 świątyń zlokalizowanych m.in. w: Mątowach Wielkich (kościół pw. św. Piotra i Pawła otrzymał środki na konserwację i restaurację barokowego ołtarza głównego i bocznego), Stegnie (kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa wykona m.in. konserwację dwóch malowideł z północnej ściany kościoła), Tuji (w kościele pw. św. Jakuba konserwowany będzie barokowy ołtarz główny) i Wielkich Walichnowach (w kościele pw. św. Jana Chrzciciela zaplanowano prace konserwatorskie przy elewacji południowej i zachodniej).

Dzięki dotacji w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Pruszczu Gdańskim wykonane zostaną prace konserwatorsko-restauratorskie przy wieży, w kościele pw. św. Mateusza Apostoła w Nowym Stawie zaplanowano remont fundamentów i elewacji, a w kościele pw. św. Mikołaja w miejscowości Cyganek Żelichowo - konserwację lica ściany północnej podstawy wieży.

Dotacja pomoże też w konserwacji i restauracji rokokowego ołtarza bocznego w kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Nowej Cerkwi oraz w przeprowadzeniu prac konserwatorskich przy elewacji zachodniej wieży kościoła pw. św. Marcina w Lignowach Szlacheckich.

Dotację otrzymają też gospodarze domów podcieniowych w Mikoszewie (planują remont dachu) i Orłowie (prace konserwatorskie i restauratorskie). Regionalny samorząd dofinansuje też remont dachu zabytkowego drewnianego domu żuławskiego z 1867 r. "Orzechowy Dwór" w Rychnowach Żuławskich oraz wymianę konstrukcji nośnej budynku i remont dachu w XIX-wiecznej chacie rybackiej w Jantarze, a także pilne naprawy w Baszcie Białej w Gdańsku użytkowanej przez Klub Wysokogórski "Trójmiasto".

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!