Partnerzy portalu

Pomysły MF na obniżenie długu publicznego

  • PAP
  • 2 sierpnia 2013 - 19:16
Resort finansów chce zwiększyć efektywność zarządzania środkami publicznymi i płynnością Skarbu Państwa - wynika z projektu nowelizacji ustawy o finansach publicznych, który w piątek trafił do uzgodnień. Zmiany mają obniżyć w 2014 r. państwowy dług o 6,8 mld zł.

Zmiany przepisów są konieczne, aby obniżyć poziom długu publicznego oraz zminimalizować koszty jego obsługi m.in. "poprzez zmniejszenie potrzeb pożyczkowych Skarbu Państwa wynikających z wykorzystania aktywów finansowych jednostek sektora finansów publicznych w zarządzaniu płynnością budżetu państwa" - wskazano w uzasadnieniu do projektu.

Czytaj też: Ministerstwa nie chcą zaciskać pasa

Wyjaśniono, że niektóre jednostki sektora finansów publicznych np. jednostki kultury, PAN, samodzielne publiczne zakłady opieki zdrowotnej, uczelnie publiczne, niewykorzystujące na bieżącą działalność części posiadanych pieniędzy, lokują je np. w bankach. A tymczasem Skarb Państwa, by finansować potrzeby pożyczkowe pozyskuje pieniądze na rynku sprzedając skarbowe papiery wartościowe. Podkreślono, że część tych papierów kupują banki, za pieniądze ze środków lokowanych przez jednostki sektora finansów publicznych.

MF podkreślił, że taka sytuacja jest nieefektywna z punktu widzenia zarządzania i gospodarowania środkami publicznymi oraz płynnością Skarbu Państwa, a także całego sektora finansów publicznych, gdyż generuje niepotrzebne koszty.

Chodzi o różnice między kosztem wykupu papierów wartościowych przez Skarb Państwa a oprocentowaniem lokat, na których jednostki te lokują niewykorzystane środki.

Z wyliczeń resortu wynika, że proponowane zmiany mogą dać oszczędności związane z obsługę długu. Dodano, że w efekcie zmian w 2014 r. państwowy dług publiczny mógłby obniżyć się o 6 mld 751 mln zł, czyli o 0,4 proc. PKB.

"Szacunek wpływu proponowanych rozwiązań tylko z tytułu poprawy zarządzania płynnością na poziom państwowego długu publicznego w 2014 r., wskazuje na możliwość obniżenia długu o ok. 0,4 proc. w relacji do PKB, a także nieznacznej poprawy wyniku sektora finansów publicznych" - napisano.

KOMENTARZE2

  • spolecZenstwo 2013-08-06 22:08:35
    Teraz państwo myli o obniżeniu długu ale jak zaciagali kredyt rzędu 6,5 mln na wypłatę nagród w jednym tylko Ministerstwie to nie mylsleli o długu a gdzie NIK aby zbadać te sytuację
  • P.R.L. 2013-08-05 09:05:17
    Podstawowym pomysłem na znaczne obniżenie długu publicznego jest całkowita likwidacja OFE i umorzenie zakupionych przez nie obligacji. Nawet kosztem konieczności zapłacenia utraconych prowizji. I tak bedzie to kilkudziesięciokrotnie taniej, niż obligacyjne odsetki po dziesięciu latach. Przypominam, ...na kontach OFE zgromadzonych ( zapisanych ) jest obecnie prawie 300 mld zł - to równowartość rocznego budżetu Państawa. Z tego ok. 200 mld stanowi wartość zakupionych przez nie obligacji rządowych. Minister Finansów musi więc znaleźć do terminu wykupu ich równowartość oraz dodatkowo drugie tyle pod postacią odsetek. I to wszystko poprzez podniesienie podatków lub fiskalne manewry. Wszystko wskazuje, że likwidacja OFE z jednoczesnym przejęciem ich aktywów przez Skarb Państwa jest rozwiazaniem koniecznym i jedynym.  rozwiń

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!