PARTNER PORTALU

Prezydent Poznania z absolutorium

  • pt    21 czerwca 2022 - 17:36
Prezydent Poznania z absolutorium
Jacek Jaśkowiak otrzymał absolutorium za 2021 rok (fot. JacekJaśkowiak/FB)

Na skutek "Polskiego Ładu" i zmian podatkowych, wprowadzanych przez rząd, finanse Poznania oraz innych samorządów w Polsce zostały znacząco osłabione - mówił prezydent Jacek Jaśkowiak w trakcie sesji absolutoryjnej.
  • Rada Miasta Poznania udzieliła absolutorium Jackowi Jaśkowiakowi, prezydentowi stolicy Wielkopolski.
  • W 2021 roku dochody budżetu wyniosły 4,99 mld zł. Były o 5,2 procent wyższe niż zaplanowano.  
  • Podczas sesji przedstawiono też Raport o stanie miasta, który zawiera najważniejsze dane o Poznaniu, jego strukturze, demografii i najważniejszych działaniach.

Podstawą do przyznania absolutorium jest budżet za 2021 rok. Poznańscy radni uznali, że został on dobrze wykonany i w związku z tym podjęli odpowiednią uchwałę. Za przyznaniem absolutorium głosowało 26 radnych, 8 było przeciw.

Czytaj: Chwieją się finanse publiczne. Skarbnicy gaszą pożary 

- Dziękuję Radzie Miasta Poznania za to głosowanie, jak również za krytyczne głosy, w które zawsze z uwagą się wsłuchuję - mówił Jacek Jaśkowiak. - Rok 2021 był wyjątkowo wymagający. W obliczu pandemii i związanych z nią ludzkich dramatów musieliśmy podejmować wiele trudnych decyzji. Zawsze robiliśmy to rozważnie i w najlepszej wierze, dla dobra poznaniaków - nie tylko obecnych, ale także i przyszłych pokoleń. Jestem przekonany, że przed nami jeszcze wiele wyzwań, ale razem będziemy szukać rozwiązań najlepszych dla naszego miasta.

Budżet Poznania

W 2021 roku dochody budżetu wyniosły 4,99 mld zł. Były o 5,2 procent wyższe niż zaplanowano. Jak jednak podkreśla magistrat - trzeba pamiętać, że budżet na 2021 rok był pierwotnie konstruowany jesienią 2020 r. Wówczas w żaden sposób nie można było jeszcze przewidzieć kwot dotacji, jakie miasto otrzymało później - np. zwiększenia subwencji oświatowej oraz uzupełniającej.

W trakcie 2021 roku Poznań dostał też dodatkowe kwoty m.in. w ramach Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 czy Funduszu Inwestycji Lokalnych. To pieniądze przyznane na konkretne cele, których nie można było przewidzieć na etapie planowania budżetu. Były to również kwoty na programy rządu - np. 500+ - które miasto obsługuje na jego zlecenie i które mogą być przeznaczone tylko na wypłatę świadczeń.

Jak ocenił prezydent - nie zmienia to faktu, że na skutek "Polskiego Ładu" i zmian podatkowych, wprowadzanych przez rząd, finanse Poznania oraz innych samorządów w Polsce zostały znacząco osłabione.

Poznańskie inwestycje

Wydatki miasta zamknęły się w kwocie 4,93 mld zł, z czego ponad 969 mln zł przeznaczono na inwestycje. Zadaniem samorządu było maksymalnie chronić te, które zostały już rozpoczęte lub są kluczowe dla stolicy Wielkopolski. Jak tłumaczył prezydent, nie było to proste: na skutek pandemii często opóźnione było uzyskiwanie niezbędnych decyzji, zgód i opinii. Częste problemy związane z wyborem wykonawcy sprawiały, że procedury przeciągały się dodatkowo - co wpływało na ostateczną cenę inwestycji. Wiele razy miasto musiało wykładać dodatkowe pieniądze, by rozstrzygnąć przetargi. 

Na inwestycje w drogi oraz komunikację zbiorową Poznań wydał ponad 558,7 mln zł. Wśród najważniejszych inwestycji jest m.in. przebudowa torowisk w ulicach Wierzbięcice i 28 Czerwca 1956 r., budowa trasy tramwajowej na Naramowice czy ulicy św. Wawrzyńca. 

116,9 mln zł wydano na gospodarkę przestrzenną, gospodarkę nieruchomościami oraz rewitalizacje - najważniejszą z nich jest całkowita przemiana placu Kolegiackiego, który z samochodowego parkingu stał się zieloną i przyjazną przestrzenią. 

Inwestycje w gospodarkę komunalną i ochronę środowiska pochłonęły 95,1 mln zł. Miasto zainwestowało blisko 15 mln zł w utrzymanie zieleni i niemal tyle samo w ochronę środowiska i klimatu. 

Kolejne 53,4 mln zł miasto przeznaczyło na inwestycje w oświatę. Wśród największych są m.in. budowa łącznika w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 2, rozbudowa Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 15 przy ul. Druskienickiej wraz z pomieszczeniami na potrzeby Biblioteki Raczyńskich czy modernizacja i rozbudowa Przedszkola nr 121. 

Na inwestycje w politykę społeczną, zdrowie i rodzinę Poznań przeznaczył ponad 67,5 mln zł - to m.in. zakupy specjalistycznego sprzętu dla szpitala im. J. Strusia i F. Raszei oraz rozbudowa o nowe skrzydło Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego i Rehabilitacji Medycznej przy ul. Mogileńskiej 42. 

Kultura i ochrona dziedzictwa narodowego to dziedziny, w których na inwestycje przeznaczono niemal 41,4  mln zł;  z kolei na sport i turystykę przeznaczono  blisko 18,4 mln zł. Dzięki nim można było m.in. zbudować basen na Os. Zwycięstwa czy zmodernizować Stadion Miejski. 

W dziedzinie wydatków bieżących najwięcej wydano na oświatę (ponad 1,4 mld zł), następnie na politykę społeczną, zdrowotną i rodzinną (ponad 1 mld zł) oraz na drogi i komunikację zbiorową (756,5 mln zł). 

Raport o stanie miasta 

Podczas sesji przedstawiono też Raport o stanie miasta, który zawiera najważniejsze dane o Poznaniu, jego strukturze, demografii i najważniejszych działaniach. Po jego rozpatrzeniu rada miasta udzieliła prezydentowi wotum zaufania. Za taką decyzją głosowało 26 osób, przeciw było 7. 

Raport zawiera m.in. dane dotyczące demografii Poznania. Według oficjalnej statystyki Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) w 2021 r. mieszkało w nim 529,4 tys. osób. Jednak w rzeczywistości było to niemal 100 tys. więcej mieszkańców. Byli to przede wszystkim uczniowie i studenci spoza Poznania oraz tymczasowi pracownicy z zagranicy. Pomimo pandemii nie zmniejszyła się liczba cudzoziemek i cudzoziemców mieszkających stolicy Wielkopolski.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!